ΜακΜπέρνι και VAR έφεραν πίσω στις νίκες τη Σέφιλντ

Στην αυλαία της 22η αγωνιστικής της Premier League, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ νίκησε με αρκετή δυσκολία και 1-0 την Γουέστ Χαμ στο Bramall Lane.

Επιστροφή στις νίκες για τους γηπεδούχους μετά από τρία συνεχή αρνητικά αποτελέσματα (τα δύο κόντρα σε Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ). Κρατάνε σίγουρα το δεύτερο ημίχρονο που ήταν πολύ καλό για εκείνους, αλλά φυσικά και το πολύ σημαντικό τρίποντο.

Από την άλλη, η ομάδα του Μόγιες δεν κατάφερε να πάρει κάτι, ενώ ήταν κοντά στο να «κλέψει» το παιχνίδι στο 90+2’, αλλά εν τέλει το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση VAR.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο ΜακΜπέρνι στο 54’.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στην 5η θέση με 32 βαθμούς, αλλά δεν γνωρίζει ακόμα εάν θα παραμείνει εκεί μετά το πέρας της αγωνιστικής, ενώ η λονδρέζικη ομάδα έμεινε στη 16η θέση με 22 βαθμούς και μόλις δύο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες φάσεις, οι “Λεπίδες” είχαν την υπεροχή, αλλά απείλησαν μόνο από μία στημένη μπάλα, ενώ το σχέδιο του Μόγιες λειτούργησε και ήταν κοντά στο να πάρει κεφάλι στο σκορ, εάν δεν σπαταλούσε την ευκαιρία του Άντερσον στο 30’. Ο Φαμπιάνσκι αποχώρησε στο 13’ με πρόβλημα στο ισχίο, ενώ τη θέση του πήρε ο Μάρτιν.

Η πρώτη φάση ήρθε για τους γηπεδούχους στο 10’. Ο Φλεκ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Έγκαν, με πολύ φορά, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνσκι.

Πολύ σημαντική ευκαιρία έχασε ο Άντερσον στο 30’. Ο Έγκαν έκανε τραγικό λάθος, ο Άντερσον επωφελήθηκε, αλλά αστόχησε στο τετ α τετ με τον Χέντερσον.

Η ομάδα του Σέφιλντ μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε το γκολ που δικαιούταν και έφτασαν πολύ κοντά και σε ένα δεύτερο αρκετές φορές.

Τα “Σφυριά” πήγαν να κλέψουν στις καθυστερήσεις του αγώνα τον βαθμό, αλλά το VAR φάνηκε να έχει δίκιο στην απόφαση του. Ένα βαθμό που δεν έπρεπε να πάρουν με βάση την εικόνα του δευτέρου 45λεπτου.

Τραγικό λάθος στο 54’ του Μάρτιν, που έφερε το γκολ του ΜακΜπέρνι. Πολύ κακή πάσα του Μάρτιν προς τον Μπαλμπουένα που δεν έφτασε σε αυτόν, βρέθηκε μόνος του απέναντι σε Φλεκ και ΜακΜπέρνι, ο πρώτος έστρωσε στον Σκωτσέζο επιθετικό και αυτός, παρότι εκτέλεσε αρκετά άσχημα, σκόραρε. Είχε ευκαιρία να διορθώσει το λάθος του ο 33χρονος κίπερ, αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει ούτε αυτή τη προσπάθεια (1-0).

Ο Άλερ ισοφάρισε στο 69’, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ, μετά το γέμισμα του Σνόντγκρας.

Οι παίκτες του Γουάιλντερ συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ αλλά ο Μάρτιν διόρθωσε κατά ένα βαθμό το λάθος του 54’. Ο Φλεκ βρήκε τον Μουσέ στην περιοχή, αφού άφησε τη μπάλα να περάσει ο ΜακΜπέρνι, ο Μουσέ μπήκε στη περιοχή, αλλά ο Μάρτιν απέκρουσε το τετ α τετ με το πόδι του στο 74’.

Μοιραίος έλειψε να γίνει ο Έγκαν στο 83’. Γλίστρησε και έδωσε την ευκαιρία στον Λαντσίνι να μπει στην περιοχή με αρκετό χώρο μπροστά του. Μπορούσε να πασάρει στον Άντερσον ή στον Άλερ, αλλά επέλεξε να σουτάρει και το μόνο κέρδος ήταν ένα κόρνερ.

Ακόμα μία σέντρα του Σνόντγκρας με στόχο τον Άλερ στο 88’. Αυτή τη φορά καλυπτόταν, αλλά η κεφαλιά ήταν κακή, έσκασε στο χορτάρι και πέρασε πάνω από την εστία του Χέντερσον.

Τρομερή ψυχρολουσία στο 90+2’ για τους φιλοξενούμενους που κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ. Ο Ράις κέρδισε τη μπάλα λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, την έδωσε στον ακροβολισμένο Σνόντγκρας και αυτός νίκησε τον Χέντερσον. Ο Ράις όμως άθελα του είχε χρησιμοποιήσει το αριστερό του χέρι και κέρδισε τη μπάλα μετά την κοντινή κεφαλιά του Έγκαν. Η απορία του Μόγιες και το «απλανές» του βλέμμα αντικατόπτρισε την όλη φάση.

Κίτρινες: Μπέσιτς (86’)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Γουάιλντερ): Χέντερσον, Ο’Κόνελ, Έγκαν, Μπάσαμ, Στίβενς, Φλεκ, Νόργουντ, Λούντστραμ (70’ Μπέσιτς), Μπάλντοκ, ΜακΜπέρνι (84’ Σαρπ), ΜακΓκόλντρικ (59’ Μουσέ)

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι (15’ Μάρτιν), Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Μπαλμπουένα, Ζαμπαλέτα, Μαζουακού (69’ Σνόντγκρας), Ράις, Νομπλ, Λαντσίνι (84’ Φορνάλς), Άντερσον, Άλερ