Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ: Καθάρισαν με “πεντάρα” και σβηστές μηχανές οι “Πολίτες”

Θρίαμβος της Μάντσεστερ Σίτι στο Έτιχαντ με 5-0 απέναντι σε μία Άρσεναλ που ήταν απογοητευτική καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Σε ένα παιχνίδι που σίγουρα θα θυμούνται οι “Πολίτες” και θα θέλουν να ξεχάσουν οι φίλοι της Άρσεναλ, οι «κανονιέρηδες» ηττήθηκαν με το βαρύ 5-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και με “σβηστές μηχανές” επιβλήθηκαν άνετα των φιλοξενούμενων που αγωνίστηκαν για σχεδόν μία ώρα με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Τζάκα.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό με την κεφαλιά του Γκιουντογκάν. Μόλις 5 λεπτά αργότερα, η άμυνα της Άρσεναλ λειτούργησε ξανά λάθος και ο Φεράν Τόρες από κοντά έκανε το 2-0, σε μία φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για φάουλ πάνω στον Τσέιμπερς.

Σε μία αψυχολόγητη ενέργεια στο 35ο λεπτό, ο Τζάκα έκανε ένα σκληρό τάκλιν πάνω στον Κανσέλο, με τον Ελβετό να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους φιλοξενούμενους όταν στο 43ο λεπτό, ο Γκρίλις έκανε την επέλαση από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί που ο Ζεσούς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Με την Άρσεναλ πίσω από το κέντρο και τη Σίτι να κυκλοφορεί την μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Οι «πολίτες» δεν άργησαν να βρουν το 4ο γκολ, αφού στο 53ο λεπτό, ο Ρόντρι με ένα πολύ όμορφο σουτ θα κερδίσει τον Λένο και θα γράψει το 4-0 και τους οπαδούς της Άρσεναλ να χειροκροτούν ειρωνικά την ομάδα τους.

Η Σίτι συνέχισε να πιέζει και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με το σουτ του Λαπόρτ στο 75΄και το τετ-α-τετ του Στέρλινγκ τρία λεπτά αργότερα που απέκρουσε ο Λένο. Στο 84΄ο Φεράν Τόρες με όμορφη κεφαλιά θα κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα και θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 5-0 που αποτέλεσε και το τελικό σκορ.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ (46΄Ζιντσένκο), Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Σίλβα (57′ Στέρλινγκ), Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ζεσούς (61′ Μαχρέζ), Γκρίλις, Φεράν Τόρες

Άρσεναλ: Λένο, Σοάρες, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Κολάσινατς, Τίρνι, Έντεγκαρντ (71′ Μάιτλαντ – Νάιλς), Σμιθ – Ρόου, Τζάκα, Σακά (46′ Ελνένι), Ομπαμεγιάνγκ (59′ Λακαζέτ)