Μάντσεστερ Σίτι- Γκλάντμπαχ: City Express

Στα προημιτελικά του Champions League συνεχίζει η Μάντσεστερ Σίτι, “καθάρισε” στο 20λεπτο την αναμέτρηση κόντρα στη Γκλάντμπαχ.

Επιβεβαίωσε τον όρο του φαβορί η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε 2-0 της Γκλάντμπαχ  στην “Puskas Arena” της Βουδαπέστης και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League. Θυμίζουμε πως στο πρώτο παιχνίδι η αναμέτρηση έληξε 2-0 υπέρ των Άγγλων στο  ίδιο γήπεδο στις 24 Φεβρουαρίου, όταν και ήταν τότε τυπικά φιλοξενούμενοι.

Το αγωνιστικό κατήφορο της Γκλάντμπαχ από τότε που ανακοίνωσε ο Μάρκο Ρόζε πως θα αποχωρήσει από την τεχνική ηγεσία, έχει επισκιάσει την πρώτη συμμετοχή της ομάδας σε νοκ-άουτ φάση Champions League με τη μορφή που έχει η διοργάνωση από το 1992-93 και μετά.

Μετά από επτά λεπτά στο ματς χρειάστηκε να κάνει την πρώτη επέμβαση ο Ζόμερ. Ο Φόντεν βγήκε στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, έκανε το πλασέ με το αριστερό στην κίνηση, με τον Ελβετό κίπερ να βγάζει σε κόρνερ πέφτοντας στη δεξιά γωνία του.

Η άμυνα της Γκλάντμπαχ άντεξε ακριβώς 12 λεπτά. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα πίεσαν και έκλεψαν τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Κέβιν Ντε Μπράινε και ο Βέλγος με ασύλληπτο κεραυνό εκτός περιοχής έστειλε τη μπαλα να βρει στο κάτω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να αναπαυτεί στο βάθος της εστίας του Ζόμερ. Φτάνοντας έτσι τα 25 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι με προσπάθειες εκτός περιοχής.

Η  πρόκριση καθάρισε απο πολύ νωρίς για την Σίτι καθώς μέσα σε λίγα λεπτά πέτυχε και δεύτερο γκολ πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου. Ο Φόντεν έβγαλε κάθετη πάσα για τον Γκιουντογκάν που έκανε την κίνηση, βγήκε απέναντι στον Ζόμερ και με ψύχραιμο δεξί πλασέ στο 18′ τον νίκησε.

Η Σίτι άγγιξε και τρίτο γκολ με τον Γκιουντογκάν, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας στο 26′ μετά από μπαλιά του Μαχρέζ και έκανε το πλασέ, με τον Ζόμερ να τον σταματάει αυτή τη φορά.

Η Γκλάντμπαχ έψαχνε το γκολ της τιμής και το αγγίξε στο 41′, όταν ο Εμπολό δέχτηκε κάθετη πάσα και έκανε το διαγώνιο σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Σε πιο χαμηλό τέμπτο ματς σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο στο αντίστοιχο διάστημα, με τους παίκτες του Γκουαρδιόλα να έχουν τον έλεγχο αλλά να μη βγάζουν την ίδια ένταση.

Η Σίτι δεν παράτησε τα όπλα και ο Μαχρέζ στο 65′, επιχείρησε να βρει και τρίτο γκολ για την ομάδα του,  με το σουτ του αυτή τη φορά να αποκρούεται από τον Ζόμερ που έπεσε στην αριστερή γωνία του.

Ο Μαχρέζ φλέρταρε για μία ακόμα φορά με το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το φαλτσαριστό σουτ στο 89 λεπτό μέσα από την περιοχή ήταν άστοχο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας (70′ Λαπόρτ), Κανσέλο (64′ Ζιντσένκο), Μπερνάρντο Σίλβα (75′ Αγκουέρο), Ρόντρι (63′ Φερναντίνιο), Γκιουντογκάν (70′ Στέρλινγκ), Μαχρέζ, Ντε Μπράινε, Φόντεν

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι (88′ Γιάντσκε), Μπενσεμπαϊνί (88′ Βεντ), Ζακάρια, Νόιχαους, Χόφμαν, Στιντλ (80′ Τραορέ), Τουράμ (65′ Πλεά), Εμπολό (65′ Βολφ)