Μάνος και Ζαχαριάδης καταδίκασαν τον Απόλλωνα

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 1-0 στους Ζωσιμάδες σε ματς που σημαδεύτηκε από την αστοχία της Ελαφράς Ταξιαρχίας και τις λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις κατά του Απόλλωνα.
Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός ήταν πολύ καλός με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τον ΠΑΣ να προηγείται με ένα γρήγορο γκολ του Μάνου στο 7ο λεπτό.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος του Απόλλωνα και του Ζαχαριάδη που αδίκησε σε δύο φορές σε σημαντικές φάσεις παραλείποντας μια κόκκινη υπέρ του Απόλλωνα και δίνοντας μια κατά του.
Ο Απόλλωνας λίγο πριν την κόκκινη του Βάσιτς εξέδωσε μια ανακοίνωση κατά της διαιτησίας:
«Επειδή προφανώς την προηγούμενη αγωνιστική δεν παρακολουθείσατε τον αγώνα της ομάδας μας, επειδή και τα… σπόρια υποβιβάζουν ομάδες, επειδή γίνονται διάφορα και σε αγώνες που δεν αφορούν την κορυφή, παρακολουθείστε τον αγώνα που είναι σε εξέλιξη».

Ο αγώνας

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε πολύ νωρίς στο ματς μόλις στο 7ο λεπτό με την ωραία προσπάθεια του Μάνου που προσπέρασε τον Κύργια και πλάσαρε ιδανικά τον Βάσιτς για το 1-0.
Ο Απόλλων προσπάθησε να απαντήσει άμεσα στο 9′ αλλά το σουτ του αμαρκάριστου μέσα στην περιοχή Ναζλίδη ήταν άψυχο και ο Βελλίδης μάζεψε εύκολα.
Ο Μάνος στο επόμενο λεπτό δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως θα ήθελε μετά από πάσα του Γιάκου και έχασε το τετ α τετ.
Ο ωραίος ρυθμός συνεχίστηκε και στο 18′ ο Απόλλων είχε οριζόντιο δοκάρι με το σουτ του Μπετινέλι ενώ στην συνέχεια ο Οριουέλα αστόχησε από πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα πάνω στον κίπερ του ΠΑΣ.
Η επόμενη ευκαιρία ήταν για τον ΠΑΣ.
Ο Μπουκουβάλας στο 31′ σέντραρε από τα αριστερά ο Κρισμάν πήδηξε ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Βάσιτς σε μια πολύ καλή επέμβαση.
Στο 37′ και πάλι ο νεοαποκτηθείς επιθετικός από τον Ολυμπιακό, Μάνος δημιούργησε μια ευκαιρία με σουτ που μπλόκαρε ο κίπερ του Απόλλωνα.
Ο Απόλλων δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή με τον Ντεφεντερίκο. Στο 51′ ο Αργεντινός επιθετικός του Απόλλωνα πήρε την μπάλα ρόλαρε πάνω στον Σκόνδρα, σούταρε και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Βελλίδη.
Η Ελαφρά Ταξιαρχία είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά τα καρέ του ΠΑΣ.

Στο 75′ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Σμύρνης δέχτηκε λανθασμένη κόκκινη κάρτα σε έξοδο που έκανε και η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του αλλά ο διαιτητής είδε λάθος και απέβαλε τον παίκτη του Απόλλωνα.
Ο Οριουέλα πήρε την θέση κάτω από τα γκολπόστ και το απέδειξε στην επόμενη φάση καθώς απέκρουσε την εκτέλεση του Γιάκου.και έστειλε την μπάλα κόρνερ.
Το κόρνερ εκτελέστηκε ο ΠΑΣ πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε άουτ.
Ο Απόλλων συνέχισε να πιέζει και έχασε σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Ντ’Ούρσο που έδιωξε ο Βελλίδης.
Ο Μπετινέλι εκτέλεσε φάουλ στο 88′, ο Βελλίδης μάζεψε με ευκολία.
Στο 94′ ο Ξύδας βρέθηκε απέναντι από τον Οριουέλα αλλά ο δεξιό Μπακ και κατά ανάγκην κίπερ του Απόλλωνα έδιωξε σε κόρνερ.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης):Βελλίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκαβάλας, Σεργκελασβίλι, Λίλα, Νικολιάς, Γιάκος(Ξύδας 85′), Κριζμάν(Αθανασιάδης 72′), Μάνος(Μπαμπτίστ 90′)

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές):Βάσιτς, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας(Ακόστα 46′), Ναδάλες, Γαρουφαλιάς(Βάρκας 73′), Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Μπεντινέλι, Οριουέλα, Ναζλίδης(Ριβέρος 63′)