Μαρσέιγ-Παναθηναϊκός: Επική πρόκριση στα πέναλτι, με πρωταγωνιστές Ιωαννίδη και Μπρινιόλι

Ανεπανάληπτος Παναθηναϊκός, προκρίθηκε στα πέναλτι επί της Μαρσέιγ.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μαρσέιγ 3-5 στα πέναλτι μετά το 2-1 του κανονικού αγώνα, στο “Βελοντρόμ”, για τη ρεβάνς του γ’ προκριματικού γύρου του Champions League και θα συνεχίσει στα playoffs της διοργάνωσης απέναντι στη Μπράγκα.

Σε ένα υπέροχο ματς, η Μαρσέιγ ξεκίνησε πολύ επιθετικά, σοκάροντας τον Παναθηναϊκό με γρήγορο γκολ  (2′) από τον Ομπαμεγιάνγκ. Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, δεν είχαν ρυθμό με αποτέλεσμα νε δεχθούν και δεύτερο τέρμα στο ημίχρονο, από τον Γκαπονέζο. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, με πέναλτι του Ιωαννίδη. Το σκορ του αγώνα δεν άλλαξε και ο αγώνας κρίθηκε στα πέναλτι. Από πλευράς Μαρσέιγ ο Γκεντουζί αστόχησε, οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού ήταν όλοι εύστοχοι και έτσι ήρθε η πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι  προηγήθηκαν νωρίς στο ματς, μόλις στα 87 πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Οι Γάλλοι βγήκαν στην αντεπίθεση μετά από κόρνερ του Παναθηναϊκού, με τον Σαρ να κάνει ωραία κάθετη μπαλιά προς τον Ομπαμεγιάνγκ. Ο επιθετικός πέρασε τον Μπρινιόλι και πλάσαρε γράφοντας το 1-0 και ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου παιχνιδιού (1-1).

Στη συνέχεια η Μαρσέιγ απειλούσε συνεχώς τους «πράσινους» με πολλές ευκαιρίες, ωστόσο ο Μπρινιόλι κράτησε «όρθιο» τον Παναθηναϊκό αποκρούοντας σουτ των Ομπαμεγιάγνκ και Εντιαγέ.

Οι Μασσαλοί στο 45+1’, γύρισαν ωραία την μπάλα, ο Κλος από τα δεξιά έκανε συρτή σέντρα στον Ομπαμεγιάνγκ που πετάχτηκε ανάμεσα από τους Μάνγκουσον και Γέβνται, βρίσκοντας δίχτυα και δίνοντας σκορ πρόκρισης για την ομάδα του (2-0).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός  ήταν καλύτερος και είχε βελτιωμένη εικόνα, προσπαθώντας να βρει ένα γκολ για να ισοφαρίσει το συνολικό σκορ. Η Μαρσέιγ από την άλλη συνέχισε να έχει ευκαιρίες, όχι τόσες όσες στα πρώτα 45 λεπτά και προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα.

Στις καθυστερίσεις του αγώνα, σε μια εκτέλεση κόρνερ ο Ματέο Γκεντουζί πήδηξε για να διώξει και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του. Ο διαιτητής, Μάικλ Όλιβερ δεν αντιλήφθηκε εξ αρχής τι συνέβη, όμως οι διαμαρτυρίες από πλευράς Παναθηναϊκού και το VAR, οδήγησαν τον Άγγλο να δει τη φάση στο video. Εν τέλει, ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ιωαννίδης, ο οποίος εκτέλεσε άψογα, για το 2-1 και έστειλε το ματς στην παράταση (2-2).

Η παράταση ξεκίνησε με τη Μαρσέιγ να μπαίνει δυνατά στο χορτάρι, έχοντας μάλιστα τρεις πολύ καλές στιγμές, πλησιάζοντας μάλιστα το γκολ. Στο 104′ ο Βερετού έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε προς τον Βιτίνια ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τον Μάγκνουσον να διώχνει πάνω στη γραμμή σωτήρια τη μπάλα.

Το σκορ δεν άλλαξε και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι. Ο Μαρθελίνο άλλαξε τερματοφύλακα, περνώντας τον Ρούμπεν Μπλάνκο στη θέση του Λόπεθ.

Στη διαδικασία των πέναλτι, όλοι οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού (Ιωαννίδης, Μπερνάρ, Κλέινχεϊσλερ, Παλάσιος, Μλαντένοβιτς)ήταν εύστοχοι. Από πλευράς Μαρσέιγ, ο Γκεντζουζί αστόχησε. Ενώ δίχτυα βρήκαν για τους Γάλλους οι Σαρ, Βερετού και Βιτίνια.

Το παιχνίδι:

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα σε σχέση με το ματς της «Λεωφόρου», με τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια, Μάνγκουσον, Γέβνται στόπερ, Χουάνκαρ και Βαγιαννίδη στα άκρα της άμυνας. Ο Πέρεθ ήταν το εξάρι του Παναθηναϊκού, με τον Βιλένα να παίζει δίπλα του. Ο Μαντσίνι ξεκίνησε στο δεξί άκρο της επίθεσης με τον Βέρμπιτς να βρίσκεται αριστερά και τον Τζούρισιτς πίσω από τον Σπόραρ που βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Μαρθελίνο είχε δύο αλλαγές η μία αναγκαστικά λόγω της τιμωρίας του Κοντογκμπιά.

Στο 2ο λεπτό η Μαρσέιγ, βγήκε στην αντεπίθεση και ο Σαρ έκανε κάθετη πάσα προς τον Ομπαμεγιάνγκ. Ο Μπρινιόλι έμεινε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο ο επιθετικός από την Γκαμπόν πλάσαρε κάνοντας νωρίς το 1-0 για τους Γάλλους.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ προσπαθούσαν να απειλήσουν αρκετά και είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Ο Εντιαγέ στο 11’ έκανε τρομερή ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, έκανε και το συρτό πλασέ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 31’ οι «φωκαιείς» είχαν πολύ καλή στιγμή με σουτ του Κλος που κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ μετά από λάθος απομάκρυνση του Παναθηναϊκού.

Εν συνεχεία, ο Κλος έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Μπρινιόλι που κρατούσε την ομάδα του όσο η Μαρσέιγ «βομβάρδιζε» την εστία του με συνεχόμενες ευκαιρίες.

Στην «εκπνοή» του ημιχρόνου, οι παίκτες του Μαρθελίνιο γύρισαν ωραία την μπάλα, ο Κλος βρήκε τον Ομπαμεγιάνγκ πρόλαβε τους Γέντβαι και Μάνγκουσον και σκόραρε για το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Βέρμπιτς να περνάει στο ματς αντί του Παλάσιος. Ο Αργεντίνος πήγε στα δεξιά και ο Μαντσίνι πέρασε στην αριστερή πλευρά.

Η πρώτη τελική από το «τριφύλλι» ήρθε στο 51ο λεπτό. Οι παίκτες γύρισαν όμορφα τη μπάλα εκτός περιοχής, αυτή έφτασε στον Βιλένα που έκανε το σουτ αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λόπεθ.

Έξι λεπτά αργότερα, η Μαρσέιγ σκόραρε με τον Σαρ αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο παίκτης βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Σέρβος τεχνικός του Παναθηναϊκού προσώρησε σε διπλή αλλαγή, με τον Ιωαννίδη να περνάει αντί του Σπόραρ και τον Μπερνάρ αντί του Τζούριτσιτς.

Οι «πράσινοι» στο δεύτερο μέρος έδειχναν καλύτερα στοιχεία,ψάχνοντας ένα γκολ τουλάχιστον για να στείλει το ματς στην παράταση.

Παράλληλα, ο Γιοβάνοβιτς ανανέωσε την ομάδα του περνώντας τους Τσέριν και Μλαντένοβιτς στις θέσεις των Βιλένα και Χουάνκαρ.

Στο 75ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπερνάρντ έκανε υπέροχη πάσα μέσα στην περιοχή, ο Παλάσιος έκανε το κοντρόλ και εκτέλεσε, όμως η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Λόπεθ.

Λίγα δευτερόλεπτα πιο μετά, ο Γέντβαι πήρε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν, αλλά ο γκολκίπερ της Μαρσέιγ είπε «όχι» στον Κροάτη.

Οι Μασσαλοί συνέχισαν να απειλούν όχι με στον βαθμό του πρώτου ημιχρόνου. Στο 81’ ο Λόντι, έκανε τη σέντρα, ο Βιτίνια πήρε την μπάλα σε καλή θέση, δεν κατάφερε ωστόσο να σκοράρει.

Ο Παναθηναϊκός είχε ακόμη μια καλή στιγμή στο 85’, με τον Μαντσίνι να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια, βγάζοντας στην κλειστή γωνία του Λόπεθ.

Στο 90+3′ ο Βερετού έκανε χέρι, δίνοντας φάουλ σε καλό σημείο. Ο Μλαντένοβιτς έκανε την εκτέλεση, η οποία έπεσε στο τείχος των αντιπάλων, κερδίζοντας κόρνερ για την ομάδα του.

Στο 90+6′ , οι παίκτες του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Γκεντουζί μετά από κόρνερ του Μλαντένοβιτς. Η φάση εξετάστηκε από το VAR για πέναλτι υπέρ του«τριφυλλιού», με τον ρέφερι της αναμέτρησης, Μάικλ Όλιβερ να πηγαίνει να δει τη φάση.

Ο Άγγλος έδειξε την άσπρη βούλα και την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ιωαννίδης. Ο ποδοσφαιριστής με παραμοιώδη ψυχραιμία εκτέλεσε ψηλά και αριστερά σκοράροντας για το 2-1 (2-2).

Στην παράταση η Μαρσέιγ είχε ευκαιρίες φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ (104′), όταν ο Βερετού μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, γύρισε για τον Βιτίνια, αλλά ο Μάγκνουσον έδιωξε πάνω στη γραμμή σωτήρια.

Οι παίκτες του Μαρθελίνο, βρήκαν δίχτυα με τον Βιτίνια στο 110′, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το σκορ δεν άλλαξε και το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι με τον προπονητή της Μαρσέιγ να αλλάζει τερματοφύλακα, αντί του Λόπεθ, τον Μπλάνκο.

Ιωαννίδης, Μπερνάρ, Κλέινχεϊσλερ, Παλάσιος, Μλαντένοβιτς ήταν εύστοχοι για τον Παναθηναϊκό. Από πλευράς Μαρσέιγ, ο Γκεντζουζί αστόχησε. Δίχτυα βρήκαν για τους Γάλλους οι Σαρ, Βερετού, Βιτίνια (3-5 υπέρ των “πρασίνων”).

Μαρσέιγ (Μαρθελίνο Γκαρθία): Πο Λόπες (120’+3’ Μπλάνκο), Κλος, Ζιγκό, Εμπεμπά, Λόντι, Ρονγκιέρ, Βερετού, Σαρ, Εντιαγέ (68’ Γκεντουζί), Ουναχί (59’ Χαρίτ), Ομπαμεγιάνγκ (80’ Βιτίνια)

Παναθηναίκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (70’ λ.τρ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν Πέρεθ, Βιλένα (70’ Τσέριν), Μαντσίνι (106’ Κλεϊνχέισλερ), Τζούριτσιτς (63’ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (46’ Παλάσιος), Σπόραρ (63’ Ιωαννίδης)