Μαρσέιγ-ΠΑΟΚ: Ήττα στη Μασσαλία και όλα για όλα στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ με το τέρμα του Ελ Καντουρί, έμεινε ζωντανός απέναντι στη Μαρσέιγ και θα παλέψει για την πρόκριση στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από τη Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ, για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Europa Conference League.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” θα διεκδικήσει την πρόκριση στη Θεσσαλονίκη, καθώς με το γκολ του Ελ Καντουρί έμεινε ζωντανός και θα παλέψει για να ανατρέψει το εις βάρος του αποτέλεσμα.

Δύο τέρματα στο πρώτο μέρος για τους Γάλλους με τον Ζέρσον και τον Παγέτ, για να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελ Καντουρί.

Κόκκινη για τον Ζέρσον που χάνει τη ρεβάνς, όπως και ο Καμαρά, αλλά και ο τεχνικός των Μασσαλών, Σαμπάολι, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες!

Στο πρώτο ημίχρονο η Μαρσέιγ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στο δεύτερο που ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές και αξιόλογες φάσεις. Στα 50 δευτερόλεπτα από την έναρξη του παιχνιδιού η Μαρσέιγ έκανε την πρώτη της επίθεση με το σουτ του Μπακαμπού να μπλοκάρει εύκολα ο Πασχαλάκης.

Από νωρίς η γαλλική ομάδα πήρε πρωτοβουλίες και στο 13′ άνοιξε το σκορ με αριστερό βολέ του Ζέρσον, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0).

Η Μαρσέιγ στο 30′ πλησίασε σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Πασχαλάκης πρόλαβε με έξοδο και έκοψε την προσπάθειά του Ουντέρ, που έγινε τελικός κάτοχος της μπάλας.

Στο 45′ ο Παγέτ με ένα ξερό μακρινό σουτ κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη γράφοντας το 2-0 σε μία φάση που ξεκίνησε από ένα αδικαιολόγητο κόρνερ που παραχώρησε ο Ινγκασον και εκτέλεσε ο Ουντέρ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Λουτσέσκου πέρασε στο γήπεδο τον Ελ Καντουρί αντί του Τσιγγάρα και στο 48′ ο Μαροκινός παίκτης, από ασίστ του Ζίφκοβιτς και με ένα δυνατό σουτ πέτυχε το 2-1 βάζοντας και πάλι τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, ενώ στο 58′ ο Άκπομ έχασε μοναδική ευκαιρία σουτάροντας ελάχιστα άουτ από πάσα του Αουγκούστο.

Στο 67′ οι Γάλλοι σε φάση διαρκείας πλησίασαν στο τρίτο γκολ, αλλά ο Παγέτ στην τελική προσπάθεια αστόχησε. Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πήρε πρωτοβουλίες, δημιούργησε φάσεις και είχε στην κατοχή του την μπάλα, δημιουργώντας προϋποθέσεις για την ισοφάριση.

Στο 74′ ο Πασχαλάκης με διπλή προσπάθεια εξουδετέρωσε επιθετικές σημαντικές φάσεις των γηπεδούχων Γκεντουζι και Σαλιμπά, αποσοβώντας το τρίτο γκολ και διατηρώντας την εστία του ανέπαφη σε αυτή την περίπτωση.

Ως τη λήξη του παιχνιδιού οι δύο ομάδες προσπάθησαν για ένα επιπλέον γκολ χωρίς να το καταφέρουν. Ο Ζέρσον στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες. Το 2-1 παρέμεινε με τους Γάλλους να κερδίζουν τους Θεσσαλονικείς.

Κίτρινες: Κολάσινατς, Ζέρσον, Ντιένγκ, Καμαρά – Μπίσεσβαρ, Κούρτιτς

Κόκκινη: Ζέρσον

Mαρσέιγ (Σαμπάολι): Μανταντά, Κολάσινατς (63′ Καμαρά), Τσαλέτα Τσαρ, Σαλιμπά, Λιρόλα(63′ Ρονζιε), Γκέγιε, Γκεντουζί, Γκέρσον, Παγιέ, Ουντέρ, Μπακαμπού (46′ Ντιένγκ).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Βιεϊρίνια, Ινγκασον, Κρέσπο, Τσιγγάρας (46′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Κούρτιτς, Α.Ζίβκοβιτς, Ακπόμ (75′ Τσόλακ), Μπίσεσβαρ (75′ Μιτρίτσα).