Έκανε την ανατροπή η Λέστερ πήρε την νίκη επί της Τότεναμ

Για την 6η αγωνιστική της Πρεμιερ Λιγκ, η Τότεναμ ηττήθηκε με 2-1 από την Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ» . Παρόλο που οι «σπερς» προηγούνταν από το 29’, οι αλεπούδες αποδείχτηκαν δύσκολοι αντίπαλοι και έκαναν την ανατροπή. Βάζοντας δυσκολα στην ομάδα του Ποκετινο ειδικότερα μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα για το Τσαμπιονς Λιγκ κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες είχαν γρήγορο ρυθμό και πολλές ευκαιρίες για ανοίξουν το σκορ. Από τις ευκαιρίες που σημειωθήκαν δυο ήταν πιο επικίνδυνες η μια είναι στο 16’ όταν οι αλεπούδες έκαναν το 1-0 με τον Ντιντί, αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ με χρ;hση του VAR, και η δεύτερη είναι η φάση του γκολ στο 29’ με δράστη τον Κέιν που και αν έχασε την ισορροπία του κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Σμάιχελ. Στην συνέχεια  αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν τον αγώνα με κάλο θέαμα ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι, με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ποκετίνο απείλησε πρώτη  με το άστοχο σουτ του Λαμέλα στο 55’, με το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς να απαντά στο 57’ με τον Βάρντι όμως ο Γκαζανίγκα έκανε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 58’ ο Σον άγχωσε τον Σμάιχελ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ λίγα λεπτά αργότερα (64’) ο Οριέ πέτυχε το 0-2 αλλά το VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ. Στο 70’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς ίσια με τον Ρικάρντο . Όσο περνούσαν τα λεπτά η Λέστερ γίνονταν πιο απειλητική με αποτέλεσμα στο 85’ο Μάντισον να κάνει το τελικό 2-1 κάνοντας  την ανατροπή.

Λέστερ: Σμάιχελ, Περέιρα, Σογιουντσού, Έβανς, Τσίλγουελ, Τίλεμανς (85′ Σουντουρί), Ντιντί, Αγιόθε (67′ Πρατ), Μάντισον, Μπαρνς (82′ Γκρέι), Βάρντι

Τότεναμ: Γκατσανίγα, Αλντερβάιρελντ, Οριέ, Ρόουζ, Βερτόνχεν, Σισοκό (67′ Γουανιάμα), Γουίνκς, Ντομπελέ (87′ Λούκας Μόουρα), Λαμέλα (79′ Έρικσεν), Σον, Κέιν