Ματσάρα στο Σαν Σίρο, στα ημιτελικά η Μίλαν

Σε ένα συναρπαστικό ματς η Μίλαν πήρε τη νίκη-πρόκριση με 4-2, στην παράταση (2-2 κ.δ.) κόντρα στην Τορίνο, στο Σαν Σίρο. Οι “ροσονέρι” με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χακάν Τσαλχάνογλου που μπήκε αλλαγή και πέτυχε δύο κρίσιμα τέρματα, πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του iταλικού Κυπέλλου. Εκεί θα βρεθούν αντιμέτωποι με την Γιουβέντους, που απέκλεισε την Ρόμα (3-1).

Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι “ροσονέρι” έπαιξαν ένα βίντεο στα μάτριξ του “Σαν Σίρο”, για να τιμήσουν τον αδικοχαμένο Κόμπι Μπράιαντ, προκαλώντας ρίγη συγκίνησης στο κοινό. Ακόμη, σε μία από τις τέσσερις γωνίες του αγωνιστικού χώρου, είχε τοποθετηθεί μία φανέλα της Μίλαν, με το όνομα Μπράιαντ και τον αριθμό “24 “, νούμερο που φορούσε στους Λέικερς από το 2006 μέχρι το 2016 όπου και έκλεισε τη μυθική καριέρα του, καθώς και ένα μπουκέτο λουλούδια και μία μπάλα μπάσκετ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Μίλαν ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος. Στο 12ο λεπτό οι ροσονέρι άνοιξαν το σκορ τον Μποναβεντούρα. Ο “καυτός” τον τελευταίο καιρό Ρέμπιτς, πήρε την μπάλα και μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή. Στην συνέχεια έκανε την κάθετη πάσα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί που βρέθηκε ο Μποναβεντούρα και με προβολή έκανε το 1-0. Η Τορίνο, ωστόσο, ισοφάρισε στο 34′ σε 1-1, με τον Μπρέμερ. Η Τορίνο βγήκε στην κόντρα, ο Βέρντι έκανε την ψηλή μπαλιά στην πλάτη των αμυντικών και ο Μπρέμερ με πλασέ από την μικρή περιοχή σκόραρε.

Η Τορίνο μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, μέχρι το 71ο λεπτό που έγινε η ανατροπή. Ο Αϊνά έκανε την σέντρα στην καρδιά της περιοχής. Εκεί που βρισκόταν ο Μπρέμερ και με κεφαλιά έγραψε το 2-1, για τους φιλοξενούμενους, παγώνοντας το Σαν Σίρο. Η Μίλαν κατάφερε 90ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 2-2, με τον Χακάν Τσαλχάνογλου. Ο Τούρκος μεσοεπιθετικός σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντρα και κατέληξε στα δίχτυα του Σιρίγκου.

Η Μίλαν κατάφερε και έκανε νέα ανατροπή στο ματς, στην παράταση. Ο Χακάν Τσαλχάνογλου, μετά από ασίστ του Κεσιέ που μόλις είχε παρέχει ως αλλαγή, στο 107ο λεπτό σκόραρε και πάλι, για το 3-2 της Μίλαν. Οι “ροσονέρι” λίγο αργότερα πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Ιμπραΐμοβιτς στο 109′ (4-2).

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Ερνάντεζ, Ρομανιόλι, Κιάερ, Κόντι, Μποναβεντούρα (76′ Ραφαέλ Λεάο), Μπενασέρ, Κρούνιτς (82′ Τσαλχάνογλου), Καστιγέχο, Ρέμπιτς (106′ Κεσιέ), Πιάτεκ (65′ Ιμπραΐμοβιτς).

Τορίνο (Μαζάρι): Σιρίγκου, Ίζο, Νκουλού, Μπρέμερ (83′ Τζίτζι), Ντε Σιλβέστρι (112′ Λαξάλτ), Ρίνκον (112′ Λιάνκο), Λούκιτς, Αϊνά, Βέρντι, Μπερενγκουέρ (90+1′ Μιλίκο), Μπελότι.