Με 6αρα στα ημιτελικά η Μπάρτσα, στην παράταση η Μπέτις

Μπαρτσελόνα και Μπέτις πήρανε τα δύο εναπομείναντα εισιτήρια για την ημιτελική φάση του Copa del Ray.

Μπαρτσελόνα- Σεβίλλη 6-1

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 6-1 της Σεβίλλης στο Καμπ Νου και προκρίθηκε πανηγυρικά, καθώς ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ το 2-0 του Σάντσεθ Πιχθουάν.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με πέναλτι στο 13ο λεπτό με τον Κουτίνιο. Όμως στο 27 κέρδισαν και οι φιλοξενούμενοι πέναλτι, με τον Σίλεσεν να το αποκρούει και να κρατάει το 1-0. Στη συνέχεια η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έκαναν το 2-0 με τον Ράκιτιτς στο 32′, που ήταν και το σκορ του πρωτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάρτσα σε 2 λεπτά πέτυχε δύο γκολ, στο 53′ και στο 54′ μ τους Κουτίνιο και Ρομπέρτο, αντίστοιχα, κάνοντας το 4-0. Οι Σεβιγιάνοι μείωσαν σε 4-1 στο 67ο λεπτό με τον Αράνα.

Ομως οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν και πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τον Σουάρες στο 89ο λεπτό και τον Μέσι στο 90′ βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα και διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.

Μπέτις -Εσπανιόλ 1-1 (3-2 παρ.)

Η Μπέτις απέκλεισε στην παράταση την Εσπανιόλ (3-1) στο Βιλαμαρίν. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 33′ με τον Μπαπτιστάο, αλλά η Ρεάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 76′ με τον Λο Σέλσο και ισοφάρισε το 1-1 του πρώτου αγώνα. Η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα ήταν στο 94′ με την αποβολή του Ρότσα και την Εσπανιόλ να τελειώνει το παιχνίδι με 10 παίκτες.

Στο πέμπτο λεπτό της παράτασης ο Λεόν έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαντί σφράγισε την πρόκριση για την Μπέτις με το τελικό 3-1.