Με «6αρα» στα ημιτελικά η Παρί Σεν Ζερμέν

Στην προημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Γαλλίας, η Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε μια εύκολη νίκη απέναντι στην Σεντ Ετιέν με 6-1, παίρνοντας στην επόμενη φάση. Στα ημιτελικά, θα βρεθούν οι Λυών και Λιλ, οι οποίες πέρασαν το εμπόδιο των Μπρεστ και Αμιέν αντίστοιχα.

Παρί Σεν Ζερμέν-Σεντ Ετιέν 6-1

Παρί Σεν Ζερμέν και Σεντ Ετιέν διασταύρωσαν τα ξίφη του στο Παρκ ντε Πρινς και οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην επόμενη φάση, αφού επικράτησαν με 6-1.

Οι Παριζιάνοι άνοιξαν από νωρίς το σκορ, αφού στο δεύτερο λεπτό, ο Μουνιέ έκανε μια εξοχη πάσα στον Ικάρντι, ο οποίος την εκμεταλλεύτηκε κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν την αντίπαλη εστία και κατάφεραν στο 39’ να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν Ντι Μαρία και Νεϊμάρ συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να κάνει το σουτ για το 2-0. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (44’), ο Μουλίν έστειλε την μπάλα στο λάθος τέρμα, αφού σημείωσε αυτογκόλ, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0.

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε να σκοράρει και στο δεύτερο μέρος και στο 49’, ο Εμπαπέ έδωσε την μπάλα στον Ικάρντι, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-0. Στο 57’, οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν ξανά με τον Ικάρντι να τελειώνει την φάση από πολύ κοντά κάνοντας το 5-0.

Δέκα λεπτά αργότερα (67’), ο Ικάρντι έγινε δημιουργός και πάσαρε στον Εμπαπέ, ο οποίος σκόραρε σαε άδειο τέρμα για το 6-0. Στο 71’, η Σεντ Ετιέν κέρδισε πέναλτι και ο Καμπαγιέ ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μια πολύ καλή απόκρουση. Ο Καμπαγιέ, όμως, πήρε το ριμπάουντ στην μικρή περιοχή και κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 6-1. Ο ρυθμός του αγώνα στην συνέχεια «έπεσε» και το σκορ δεν άλλαξε με το 6-1 να παραμένει, δίνοντας την πρόκριση στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Λυών-Μπρεστ 3-1

Στο Παρκ Ολυμπίκ, η Λυών υποδέχτηκε την Μπρεστ και επικράτησε με 3-1 παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Λιγκ Καπ.

Η Λυών ήταν καλύτερη από την αρχή της αναμέτρησης και δημιούργησε ευκαιρίες πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, χωρίς επιτυχία. Στο 19’, ο Ντεμπελέ πήρε την πάσα, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και με ωραίο σουτ, τον νίκησε για το 1-0. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Λυών διπλασίασε τα τέρματά της δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (55’), όταν ο Τετέ πάσαρε στον Αουάρ, ο οποίος ήταν στην περιοχή και με ψυχραιμία έκανε το 2-0. Παρά τις ευκαιρίες της Λυών, η Μπρεστ κατάφερε να μειώσει στο 85’, όταν  Μάγι πάσαρε στον Γκραντσίρ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά για το 2-1. Ωστόσο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1’),ο Κακερέτ έκανε μια κοντινή, κάθετη πάσα στον Λούκας, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία για το τελικό 3-1, που της έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Λιλ-Αμιέν 2-0

Στο Στάδιο Πιέρ- Μορόι, Λιλ και Αμιέν ήρθαν αντιμέτωπες και η Λιλ επικράτησε με 2-0, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή. Οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν τις εκμεταλλεύτηκαν για να ανοίξουν το σκορ, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η Λιλ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε ευκαιρίες. Στο 50’, ο Αραούχο πήρε την πάσα και με ένα ασταμάτητο σουτ, που δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα, σημείωσε το 1-0. Οκτώ λεπτά αργότερα (58’), ο Οσιμέν έκανε μια πολύ καλή ατομική προσπάθεια και με ένα χτύπημα μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Η Λιλ συνέχισε τις απειλητικές επισκέψεις στο αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει για μια ακόμα φορά. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το 2-0 έμεινε ως το τέλος, δίνοντας την πρόκριση στην Λιλ.