Με ανατροπή πέρασε η Τίγκρες την Ουλσάν Χιουντάι

Η Τίγκρες αν και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη Ουλσάν Χιουντάι και βρέθηκε και πίσω στο σκορ, έφερε το ματς “τούμπα” και πήρε τη πρόκριση.

Στο γήπεδο “Αχμέντ Μπιν Αλί” της Αλ Ραγιάν στο Κατάρ, για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της FIFA, στα ημιτελικά προκρίθηκε η Τίγκρες που επικράτησε με σκορ 2-1 της Ουλσάν Χιουντάι, ομάδας από τη Νότια Κορέα. Στους «4» της διοργάνωσης οι Μεξικανοί θα αναμετρηθούν με την Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα για το εισιτήριο στον μεγάλο τελικό.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης με τον αρχηγό τους τον Κιμ Κι-Χι, αλλά η Τίγκρες αρχικά ισοφάρισε στο 38′ με τον Γάλλο φορ, Αντρέ-Πιέρ Γκιγκνάκ, ο οποίος στο 45+5′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε την ανατροπή και έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του παιχνιδιού μέχρι το τελικό σφύριγμα, επικρατώντας με 2-1.

Κίτρινες: 45+4′ Κιμ Κι-Χι, 70′ Ροντρίγκεζ, 81′ Ντουένας, 84′  Κουινόνες, 90+1′ Χίντερσιρ

Τίγκρες (Φερέτι): Γκούζμαν, Ακουίνο (65′ Φουλγκένσιο), Καριόκα, Ντουένας (83′ Αγιάλα), Γκιγκνάκ, Μέζα (46′ Γκονζάλες Εσπινόλα), Πιζάρο, Κουινόνες (90′ Σιέρα), Ρέγιες, Ροντρίγκεζ, Σαλσέντο.

Ουλσάν Χιουντάι (Χόνγκ Μγιούνγκ-Μπο): Τζο Χιουνγκ-Γου, Μπούλθουις, Κιμ Ιν-Σουνγκ (71′ Κιμ Σουνγκ-Τζον), Κιμ Κι-Χι, Κιμ Τάε-Χουάν, Κιμ Τζι-Χιούνγκ (73′ Χίντερσιρ), Λι Ντονγκ-Τζούν, Σολ-Γιούνγκ-Γου, Σιν Χιούνγκ-Μιν (79′ Κανγκ), Γουόν Ντου- Τζέι, Γιουν Μπιτ-Γκάραμ.