Με ανατροπή η Λειψία την Γκλάντμπαχ και πλησιάζει την κορυφή

Η Λειψία αν και έχανε με 0-2, γύρισε το παιχνίδι με τη Γκλάντμπαχ και νίκησε με 3-2 και βρίσκεται πλέον μόλις 2 βαθμούς πίσω από τη Μπάγερν Μονάχου.

Για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία επικράτησε της Γκλάντμπαχ με 3-2 και βρίσκεται στη 2η θέση, έχοντας 50 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ρόζε είναι στην 8η με 33 βαθμούς.

Για τους “ταύρους” σκόραραν ο Ενκουκού στο 57′, ο Πόουλσεν στο 66′ και ο Σέρλοθ στο 90+4′. Από τους φιλοξενούμενους, τα γκολ πέτυχαν οι Χόφμαν με πέναλτι στο 6′ και ο Τουράμ στο 19′.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλό για την Γκλάντμπαχ, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ουπαμεκάνο υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και ο Χόφμαν εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.

Αρκετά λεπτά αργότερα στο 19′, ο Εμπολό έκανε μια κεφαλιά πάσα στον Τουράμ, ο οποίος από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 των φιλοξενούμενων.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα χωρίς ευκαιρίες, στο 37′ ο Κλάιφερτ μπήκε στην περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια αλλά ο Σόμερ έκανε γρήγορη έξοδο και έδιωξε πριν προλάβει να εκτελέσει.

Τίποτα άλλο δεν έγινε και το 0-2 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 47′, ο Χάλστενμπεργκ τροφοδότησε τον Ενκουκού που ήταν αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και σκόραρε, μειώνοντας σε 1-2 για την Λειψία.

Μετά το γκολ η Λειψία άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να παράγει ευκαιρίες. Μην μπορώντας να πλησιάσει την περιοχή, στο 66ο λεπτό, από καλό σημείο ο Πόουλσεν εξαπέλυσε ένα σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα για το 2-2.

Από και έπειτα οι ομάδες έπαιξαν πιο αμυντικά και δεν έκαναν ευκαιρίες, όμως στο 90+4′ ο Σέρλοθ έπιασε την κεφαλιά, μετά την σέντρα του Ενκουκού και έκανε το 3-2 φέρνοντας το ματς “τούμπα”. Το 3-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 41′ Σάμπιτσερ, 43′ Ουπαμεκάνο, 49′ Ελβέντι, 90+4′ Στιντλ

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκάνο, Όρμπαν, Ενκουκού (90+6′ Κλόστερμαν), Σάμπιτσερ (46′ Σέρλοθ), Άνταμς, Μουκιέλε, Όλμο, Κλάιφερτ (76΄Φόρσμπεργκ), Πόουλσεν.

Γκλάντμπαχ (Ρόζε): Σόμερ, Ελβέντι (62′ Μπενσεμπαϊνί), Ζακάρια (80′ Στιντλ), Γκίντερ, Μπέιερ, Χόφμαν (62′ Νόιχαους), Γούλφ, Βεντ (80′ Πλεά), Λαζάρο, Εμπολό, Τουράμ (62′ Κράμερ).