Με ανατροπή η Ατλέτικο στον τελικό του Σούπερ Καπ

Με ανατροπή και ωραίο ποδόσφαιρο επικράτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης της Μπαρτσελόνα με 3-2 στο “King Abdullah Sports City” της Τζέντα και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν την ανατροπή στο τελευταιο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και πήραν την πρόκριση, όπου θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή τη Ρεάλ Μαδρίτης στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Ο Αλβάρο Μοράτα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, με ένα γκολ και μια ασίστ και χάρη σε εκείνον διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Κόκε και Κορέα ήταν οι άλλοι δύο σκόρερ. Για την Μπαρτσελόνα τα γκολ πέτυχαν Μέσι και Γκριεζμαν, ενώ για τους «Μπλαουγκράνα» ακυρώθηκαν και δύο γκολ.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε δεν είχε κερδίσει ποτέ την Μπαρτσελόνα σε αγώνα εγχώριας διοργάνωσης στα 10 χρόνια που βρίσκεται στον πάγκο της Ατλέτικο, με τις δύο μοναδικές του επιτυχίες να είναι στο Champions League.

Από τις πιο δυνατές εικόνες της αναμέτρησης, ήταν πως οι γυναίκες είχαν ελεύθερη είσοδο στο γήπεδο για το ματς και το ισπανικό ποδόσφαιρο να στέλνει μήνυμα στην Σαουδική Αραβία αναφορικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να απειλήσει από τον άξονα, όμως η Ατλέτικο τις είχε κλείσει όλες τις διόδους και την είχε εγκλωβίσει.

Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήταν για τη Μπαρτσελόνα στο 22’. Ο Μέσι συνδυάστηκε με τον Τζόρντι Άλμπα και βγήκε απέναντι στον Όμπλακ, όμως ο κίπερ της Ατλέτικο απέκρουσε.

Οι «μπλαουγκρανα» συνέχιζαν να απειλούν την Ατλέτικο χωρίς να αφήνουν περιθώρια, θέλοντας να βρουν το γκολ που θα τους οδηγήσει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Μετρώντας ακόμα μια χαμένη ευκαιρία στο 40’ με τον Γκριεζμαν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κόκε αποδείχτηκε «χρυσή» αλλαγή, ο οποίος βρήκε δίχτυα και έβαλε μπροστά στο σκορ την Ατλέτικο μόλις στο 46’. Από τον Ζοάο Φέλιξ η μπάλα έφτασε στον Κόκε, που στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έστειλε με πλασέ τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Νέτο για το 0-1.

Οι πανηγυρισμοί δεν κρατήσαν για πολύ και στο 51’ ο Μέσι υπέροχο δεξί σουτ εκτέλεσε τον Όμπλακ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μέσι νίκησε ξανά τον Ομπλακ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο πλασέ με το αριστερό, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και έδειξε χέρι.

Το γκολ τελικά που έψαχνε η Μπαρτσελόνα για να κάνει την ανατροπή ήρθε στο 61’ από τον παλιό γνώριμο της Ατλέτικο, τον Γκριεζμαν. Ο Τζόρντι Άλμπα έβγαλε από αριστερά, ο Όμπλακ απέκρουσε ενστικτωδώς την καρφωτή κεφαλιά του Σουάρες, ωστόσο ο Γκριεζμάν να πήρε το ριμπάουντ και με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1.

Η Μπαρτσελόνα σκοραρε ξανά με τον Πικέ στο 74′, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ ο Βιδάλ που έβγαλε ασίστ, μέσω χρήσης VAR.

Στο 81’ η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή του Νέτο στον Βιτόλο. Ο Αλβάρο Μοράτα ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία από αυτή που επέλεξε ο Νέτο και σημείωσε το 2-2.

Η Ατλέτικο ζήτησε πέναλτι στο 84’ σε χέρι του Πικέ μετά από σέντρα του Μοράτα, όμως δεν δόθηκε μετά από χρήση του VAR.

Λίγα λεπτά αργότερα η ψυχολογία ηταν με το μέρος των «ροχιμπλάνκος» και στο 86’ ο Μορατα από σκορερ έγινε δημιουργός. Η ντρίμπλα του Μοράτα στον Πικέ κατέληξε Κορέα, που έκανε το πλασέ και νίκησε τον Νέτο για να κάνει την ανατροπή για τους ροχιμπλάνκος και το τελικό 2-3.