Με ανατροπή η Σαουθάμπτον την Τότεναμ

Στην 20η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, Μπράιτον, Κάρντιφ και Λέστερ επικράτησαν, ενώ την ανατροπή έκαναν οι Νιούκαστλ και Σαουθάμπτον.
Κρίστιαν Πάλας-Μπράιτον 1-2
Η Κρίσταλ Πάλας υποδέχτηκε την Μπράιτον στο Σέλχερστ, αλλά ηττήθηκε με 1-2.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανοίξουν διαδρόμους προς το αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Γκουάιτα. Η κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων στο 19′, έδωσε την ευκαιρία στην Μπράιτον να ανοίξει το σκορ. Ο Μάρεϊ βρέθηκε στην περιοχή και ολοκλήρωσε την φάση σκοράροντας για το 0-1. Οι αετοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση δύο φορές πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο αλλά αμυντικοί και τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα, αποκρούοντας και κρατώντας το 0-1.
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε πέναλτι και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 50′, ο Μιλιβόγιεβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, κάνοντας το 1-1. Στο 74′, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα, χωρίς να έχει απειλήσει στο μεσοδιάστημα. Η Μπράιτον έκανε ένα σουτ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε, αλλά ο Νοκερτ ήταν στο σωστό σημείο να πάρει την μπάλα και να σκοράρει για το 1-2. Παρά τις αλλαγές και τη ευκαιρία ου έχασε η Κρίσταλ Πάλας το 1-2 έμεινε ως το τέλος.
Κάρντιφ-Γουέστ Χαμ 2-0
Κάρντιφ και Γουέστ Χαμ ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο Κάρντιφ Σίτι και επικράτησε με 2-0
Η Κάρντιφ άνοιξε από πολύ νωρίς το σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Μέρφι έκανε την σέντρα και βρήκε τον Χόιλετ, ο οποίος έκανε ένα άπιαστο σουτ, σημειώνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στο 52′, η Κάρντιφ έκανε το 2-0 με τον Γκούναρσον. Ο Κααμαράσα έκανε την σέντρα βρήκε τον συμπαίκτη του, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το 2-0 ήταν το τελικό σκορ.
Λέστερ-Φούλαμ 3-1
Στο Κινγκ Πάουερ, η Λέστερ υποδέχτηκε την Φούλαμ, επικρατώντας με 3-1.
Στην αρχή, καμία ομάδα δεν είχε βρει τον ρυθμό της και δεν έγινε κάποια σημαντική ευκαιρία για γκολ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 21′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Βέρντι έκανε την πάσα στην περιοχή, βρήκε τον Τιέλεμανς, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0.
Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να ισοφαρίσουν, αφού στο 51′, ο Φλοΐντ Αγιτέ πέρασε πολλούς παίκτες και βρήκε ευκαιρία να σουτάρει και να κάνει το 1-1. Στην συνέχεια, οι αλεπούδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες , ωστόσο στο 78′ ο Βάρντι εξαπέλυσε ένα σουτ, σημειώνοντας το 2-1. Το τελικό 3-1 το διαμόρφωσε ο Βάρντι στο 86′, ο οποίος μετά από ομαδική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Νιούκαστλ-Έβερτον 3-2
Στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, Νιούκαστλ και Έβερτον διασταύρωσαν τα ξίφη τους
Η Έβερτον ήταν πιο εύστοχη, παρά τις λιγοστές ευκαιρίες. Στο 18′, ο Καλβερτ-Λεγουίν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα και παρόλο που ήταν σε δύσκολη θέση, πήδηξε ψηλότερα και έκανε το 0-1. Στο 30′, η Νιούκαστλ κέρδισε πέναλντι, ο Ρίτσι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε. Αντ’ αυτού, στο 32′, ο Ριτσάρλισον ήταν στην σωστή θέση, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-2, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νιούκαστλ κατάφερε να μειώσει και να κάνει την ανατροπή. Η αρχή έγινε στο 65′, όταν ο Ρόντον βρήκε λίγο χώρο και σούταρε, κάνοντας το 1-2 και μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Στην συνέχεια, ο Πέρεζ στο 81’ και το 84′ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-2. Η Έβερτον δεν κατάφερε να να ισοφαρίσει και το 3-2 έμεινε ως το τέλος.

Σαουθάμπτον-Τότεναμ 2-1

Η Σαουθάμπτον φιλοξένησε την Τότεναμ στο Στάδιο Σεντ Μέριτζ και πήρε την νίκη με 2-1.
Η Τότεναμ ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση και έχασε κάποιες ευκαιρίες. Πριν του ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κέιν. Στο 26′, ο Ντάλε Άλι έδωσε την πάσα στον Κέιν στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η Τότεναμ έφτασε κοντά στο 0-2 με τον Ντέλε Άλι, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε, με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.
Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους στο δεύτερο μέρος, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες όμως την ισοφάριση την κατάφερε στο 76′, ο Βάλερι, ο οποίος μετά την πάσα του Άρμστρονγκ ισοφάρισε σε 1-1. Η ανατροπή έγινε με τον Γουάρντ-Μπρόους στο 81′ όταν εκτέλεσε το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα κατευθείαν στα δίχτυα για το 2-1, που πήραν και το τελικό σκορ.

Χάντερφιλντ-Μπόρνμουθ 0-2

Χάντερφιλντ και Μπόρνμουθ ήρθαν αντιμέτωπες στο Κίρκλες, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 0-2.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί, δημιουργώντας ευκαιρίες. Τελικά, άνοιξαν το σκορ με τον Γουίσον στο 20΄ . Δέχτηκε την πάσα και έκανε ένα πολύ καλό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Καμία ευκαιρία δεν έγινε στην συνέχεια και το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στον 0-2 με τον Φρέιζερ στο 66′ έπειτα απο ασίστ του Γουίλσον, ο οποίος βρέθηκε μπροστά σε άδειο τέρμα και έκανε διεύρυνε το δείκτη του σκορ . Οι δύο πλευρές δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο άλλο γκολ, παρά τις αλλαγές και το 0-2 ήταν το τελικό σκορ.