Με ανατροπή η Λάρισα πέρασε από τα Γιάννενα

Η Λάρισα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πινακά, νίκησε στους Ζωσιμάδες τον ΠΑΣ Γιάννινα, κάνοντας “παλικαρίσια” ανατροπή.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε με 1-2 από την ΑΕΛ στους Ζωσιμάδες, για τον εξ’ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ λιγκ 1.

Η ομάδα των Ιωαννίνων αν και είχε προηγηθεί στο 60′ με τον Λεό, δέχτηκε δύο γκολ στο 66′ και στο 85′ από τον νεαρό Πινακά που έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, που πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και βρίσκεται στην 11η θέση με 5 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Γιαννίκη στην 8η με 8 βαθμούς.

Η πρώτη φάση στον αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους, μόλις στο 11ο λεπτό, όταν ο Ελευθεριάδης έδωσε στον Παμλίδη που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Λάρισας όμως τελείωμα που έκανε ήταν άστοχο.

Στο 20′ ο Πινάκας βρήκε εξαιρετικά τον Πλατέλλα μέσα στην περιοχή, που βγήκε τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Στο 35′ ο Κάργας έκανε ένα σουτ από πολύ μακριά, ο Νάγκι μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο  Πίρσμαν πραγματοποίησε μια χαμηλή σέντρα, ο Ελευθεριάδης εκτέλεσε με την μία, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 58′ γο σουτ του Νικολιά από πολύ μακριά, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους έγινε στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Χουτεσιώτης έκανε γρήγορο βολέ, η άμυνα της Λάρισας αδράνησε, ο Λεό σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 66′ ισοφάρισε η Λάρισα σε 1-1. Όταν μετά από ωραία σέντρα του Φιλίπ, ο Πινακάς με κεφαλιά σκόραρε για τους φιλοξενούμενους.

Η Λάρισα έφτασε στην ανατροπή και έκανε το 1-2 στο 85ο λεπτό. Ο Τόρζε έκανε την σέντρα και ο Πινακάς πάλι με κεφαλιά, σκόραρε για δεύτερη φορά, φέρνοντας το ματς “τούμπα”.

Κίτρινες: 13′ Λόλης, 27′ Πλατέλλας, 78′ Τόρζε, 80′ Φιλίπ, 81′ Καρτάλης, 90+3′ Γιουνές, 90+6′ Κρίσμαν, 90+7′ Σιώντης

Κόκκινη: 55′ Λόλης

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Ελευθεριάδης (46′ Σιώντης), Κάργας (86′ Κάργας), Ντομίνγκες (73′ Λιάσος), Λόλης, Λεό (74′ Κρίσμαν), Παμλίδης (62′ Καρτάλης)

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Νάγκι, Μούζεκ, Ηλιάδης, Μιχαήλ (63′ Ντουρμισάι), Φίλιπ, Νικολιάς (68′ Τόρζε), Μιλοσάβλιεβιτς, Σπάρβ (79′ Κώστη), Μπέρτος (69′ Γρηγορόπουλος), Πινάκας, Πλατέλλας (79′ Γιουνές)