Με ανατροπή η Γιουνάιτεντ νίκησε στην έδρα της Γουέστ Χαμ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αν και τα βρήκε “σκούρα” στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε την ανατροπή στο δεύτερο, με τις αλλαγές του Σόλσκιερ να αποδεικνύονται καθοριστικές.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-3 στην έδρα της Γουέστ Χαμ στο στάδιο του Λονδίνου, για την 11η αγωνιστική της Premier League, κάνοντας ξανά μια μεγάλη ανατροπή, χάρις τις “χρυσές” αλλαγές του Σόλσκιερ που έδωσαν ώθηση στην ομάδα.

Σκόρερ για τα “σφυριά” ήταν ο Σούτσεκ 38′, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Πογκμπά 65′, Γκρίνγουντ 68′ και Ράσφορντ στο 78′. Με αυτή τη νίκη οι “κόκκινοι διάβολοι” βρίσκονται, προσωρινά, στην 4η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, ενώ τα “σφυριά” στην 7η με 17 βαθμούς.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρόλο που είχε την κατοχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο, η Γουέστ Χαμ ήταν πιο απειλητική, όμως αξιόλογες ευκαιρίες άργησαν αρκετά να γίνουν.

Η Γουέστ Χαμ απείλησε για πρώτη φορά στο 32′, όταν μετά από ωραία σέντρα του Μπόουεν, ο Φορνάλς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η προσπάθειά του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 35′ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ξανά με τον Πάμπλο Φορνάλς, που πάτησε περιοχή και σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τρίτη και “φαρμακερή” στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ράις έκανε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και κατέληξε στον αφύλαχτο, στο δεύτερο δοκάρι, Σούτσεκ που σκόραρε σε άδειο τέρμα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι οι γηπεδούχοι, ήταν πιο κινητικοί και έκαναν την πρώτη ευκαιρία στο 52′, ο Κουφάλ, έδωσε πάσα στο Μπόουεν που από καλό σημείο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, φάνηκε στον αγώνα στο 55ο λεπτό, όταν ο ΜακΤόμιναϊ έκανε ένα σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, που κατάληξε ελάχιστα άουτ.

Η ομάδα του Σόλσκιερ ισοφάρισε σε 1-1, στο 65ο λεπτό με τον Πογκμπά που σούταρε από αρκετά μακρινή απόσταση και πέτυχε έκανα φοβερό γκολ.

Στο 68′ ο Τέλλες σέντραρε στην περιοχή, ο Γκρίνγουντ, έκανε ένα κοντρόλ και εκτέλεσε τον Φαμπιάνσκι, για το 1-2, κάνοντας ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά.

Μεγάλη ευκαιρία στο 73′ και για τρίτο τέρμα, όμως το σουτ του Ράσφορντ κατέληξε στο δοκάρι.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 78ο λεπτό, όταν οι δύο αλλαγές του Σόλσκιερ συνεργάστηκαν. Ο Μάτα έκανε πάσα στην πλάτη της άμυνας, βγάζοντας τετ-α-τετ τον Ράσφορντ που σκόραρε για το 1-3 της ομάδας.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” έκαναν διαχείριση και το 1-3 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Βαλμπουενά, Μαζουακού, Κουφάλ (85′ Τζόνσον), Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (76′ Λανζίνι), Φορνάλς (75′ Μπενράχμα), Άλλερ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Χέντερσον, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλλες, ΜακΤόμιναϊ, Πογκμπά, Μαρσιάλ (62′ Μάτα), Γκρίνγουντ, Βαν Ντε Μπέκ (46′ Φερνάντες), Καβάνι (46′ Ράσφορντ).