La Liga: Με “buzzer beater” 8η η Μπιλμπάο

Με φόντο την Ευρώπη η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Γρανάδα με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχτηκε την Γρανάδα και επικράτησε με 2-1 στην 26η αγωνιστική της La liga και με αυτή την νίκη Έφτασαν στους 33 βαθμούς. Μάλιστα οι Βάσκοι έχουν κι ένα ματς λιγότερο από τη Γρανάδα.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Σανσέτ γύρισε από αριστερά στον Βιγιαλίμπρε, που έκανε πανέμορφη κίνηση στην περιοχή και μα διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Μπιλμπάο.

Στο 30ο λεπτό ο Σιμόν είπε όχι σε κεφαλιά του Μολίνα ενώ στο 38’ ο Πουέρτας αστόχησε εξ επαφής. Στο 48’ και στο 51’ το σουτ του Ιμπάι και η κεφαλιά του Ντουάρτε, πέρασαν λίγο έξω, ενώ στο 70’ ο Βενσεδόρ κέρδισε πέναλτι από τον Κένεντι και ο Ραούλ Γκαρσία το εκτέλεσε αλλά ο Σίλβα απέκρουσε εντυπωσιακά.

Όμως στο 78ο λεπτό ο Πουέρτας έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από αριστερά και ο Μολίνα σκόραρε με κεφαλιά σε κενό τέρμα για το 1-1. Όμως στο 90+2’ ο Μπερενγκέρ με ένα πανέμορφο σουτ από πλάγια αριστερά, έκανε το 2-1.

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Λεβάντε 1-0

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, που επικράτησε 1-0 υποδεχόμενη τη Λεβάντε στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της La Liga.

Με αποτέλεσμα να πλησιάσει την 4η Σεβίλλη στους τρεις πόντους, ούσα η ίδια στην 5η θέση με 45 βαθμούς. Από την άλλη, η Λεβάντε παρέμεινε στους 32 πόντους και τη 10 θέση.

Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Μερίνο στο 10′ με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από ωραία παράλληλη σέντρα του Ογιαρθάμπαλ. Μάλιστα, ο δεύτερος είχε την ευκαιρία στο 22′ να διπλασιάσει με πέναλτι τα τέρματα της ομάδας του, ωστόσο η εκτέλεσή του ήταν κακή.