Με Χατζηγιοβάνη πέτυχε το 2Χ2 ο Παναθηναϊκός

Με το τέρμα του Τάσου Χατζηγιοβάνη ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ, για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ λιγκ 1.

Το νικητήριο τέρμα του “τριφυλλιού” σημείωσε ο Χατζηγιοβάνης με πέναλτι. Κόκκινη στο 90′ δέχτηκε ο Μολό. “Αρχηγική” και μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μαουρίσιο, ο οποίος ήταν ο “κινητήριος μοχλός’ της ομάδας του Μπόλονι.

Οι “Πράσινοι’ πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους, ανέβηκαν στην 7η θέση, φτάνοντας τους 9β, ενώ ο Απόλλωνας παρέμεινε στους 3β και στην 11η θέση.

Πλέον κοιτάζουν τον επόμενο αγώνα με τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, ενώ η “Ελαφρά Ταξιαρχία” αγωνίζεται με τον ΠΑΟΚ στη Ριζούπολη.

Ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα στο 12ο λεπτό είχε ακυρωθέν γκολ με τον Μπεντινέλι, καθώς στην αρχή της φάσης τράβηξε τη φανέλα του Σένκεφελντ.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς και στην πρώτη επίσκεψη στην περιοχή του Απόλλωνα, κατάφερε να σκοράρει. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Μπρούσιτς και μετά από υπόδειξη του VAR, o διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χατζηγιοβάνης, ο οποίος ευστόχησε, κάνοντας το 1-0 στο 27ο λεπτό.

Στο επόμενο λεπτό,  η “Ελαφρά Ταξιαρχία” απάντησε στο γκολ των “Πρασίνων”, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντομίνγκες μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Διούδης απέκρουσε, κρατώντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά ήταν φλύαρη, με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει κάποια φάση στην εστία του Βέρχουλστ. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου προσπαθούσε κυρίως με αντεπιθέσεις να απειλήσει, αλλά χωρίς να καταφέρει κάτι. Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, σε “ρηχά νερά” κινήθηκε το πρώτο 20λεπτό, με τον Απόλλωνα να δείχνει νευρικός στο παιχνίδι του και τον Παναθηναϊκό να προσπαθήσει να κρατήσει τη μπάλα στα “πόδια” του.

Στο 64′ μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι “Πράσινοι”. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, ο Σένκεφελντ πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βέρχουλστ.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν “άναρχο”, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καθαρό μυαλό και να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Στο 90′ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Μολό να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 91′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία. Μετά από κόρνερ, ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Κίτρινες: Μολό- Μπρούσιτς, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Τσιλούλης, Μπετινέλι, Τσαμπούρης

Κόκκινες: Μολό

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (76′ Καραγιάννης), Ζαγαρίτης, Χατζηγιοβάνης, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος (58′ Σερπέζης), Σαβιέρ (76′ Βιγιαφάνες), Μακέντα (73′ Αϊτόρ), Καρλίτος

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ, Τσαμπούρης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης (80′ Λαγός), Σλίβκα, Φατιόν (74′ Κολ), Μπεντινέλι, Φερνάντεθ (46′ Ιωαννίδης), Τσιλούλης