Με το ένα “πόδι” στον τελικό του Carabao Cup η Μάντσεστερ Σίτι

Για τα ημιτελικά του EFL Cup και το πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε εκδίκηση για την ήττα με 2-1 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πριν ένα μήνα ακριβώς στο Etihad και τώρα στο Old Trafford επικράτησε με 3-1.

Η Γιουνάιτεντ θα έχει να ανέβει ένα «βουνό» στον επαναληπτικό αγώνα στο Etihad και σίγουρα θα ελπίζει να επαναλάβει την εμφάνιση που έκανε σε αυτό το γήπεδο πριν 30 ημέρες.

Πολύ άσχημη εμφάνιση από τους “Κόκκινους Διαβόλους” που κατόρθωσαν να δεχτούν τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο και να ηττηθούν με αρκετά εύκολο τρόπο, δυσκολεύοντας το έργο τους για πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup. Οι “Πολίτες” ήταν καταιγιστικοί για ένα ημίχρονο, έκαναν αυτό που χρειαζόταν και με το παραπάνω, αλλά το γκολ του Ράσφορντ δίνει λιγοστές ελπίδες στο σύνολο του Σόλσκιερ.

Ο Σίλβα άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό σουτ στο 17’. Ο Μάχρεζ διπλασίασε το προβάδισμα στο 33’, σκοράροντας σε κενή εστία. Ο Περέιρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-3 στο 39’. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Ράσφορντ στο 70’.

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ίσως τα τρία γκολ που πέτυχαν να μην ήταν αρκετά για τους Γαλάζιους του Μάντσεστερ. Ο Σίλβα έκανε ότι ήθελε στο χώρο του κέντρου, ο Μάχρεζ είχε την ευκαιρία να τρέξει πολλές φορές την πλευρά και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Ένα από τα χειρότερα 45λεπτα στην πρόσφατη ιστορία της Γιουνάιτεντ, ενώ οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πως ήταν διψασμένοι για περισσότερα γκολ.

Η πρώτη απειλή ήρθε από τους γηπεδούχους στο 9’, ο Ράσφορντ έκανε πολύ καλή επαφή, μπήκε στην περιοχή αφού ξεπέρασε Μεντί και Οταμέντι, αλλά η παράλληλη πάσα του κόπηκε από τον Φερναντίνιο πριν φτάσει στον Τζέιμς.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα όμως νίκησε τον Ντε Χέα στο 16’. Ο Γουόλκερ κατέβηκε την δεξιά πλευρά, είδε αμαρκάριστο τον Σίλβα, αυτός βρήκε λίγο χώρο, σήκωσε το κεφάλι και με ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, έδωσε προβάδισμα στους “Πολίτες”. Ο Ντε Χέα εκτινάχτηκε, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει την μπάλα, κανένα περιθώριο αντίδρασης. Μαγικό γκολ από τον Πορτογάλο εξτρέμ (0-1).

Ο Μάχρεζ διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 33’. Η κεφαλιά του Λίντελοφ έστρωσε τη μπάλα στα πόδια του Σίλα, αυτός είδε την κίνηση του Μάχρεζ, του πέταξε τη μπάλα μπροστά και ο Αλγερινός επιθετικός ξεπέρασε τον Ντε Χέα και πλάσαρε σε κενή εστία εύστοχα. (0-2).

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι “Κόκκινοι Διάβολοι”, ο Περέιρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην Σίτι. Το σουτ του Ντε Μπρόινε απέκρουσε ο Ντε Χέα αλλά η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Περέιρα και κατέληξε στα δίχτυα (0-3).

Το δεύτερο μέρος κύλησε σε ήρεμους ρυθμούς, με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν ταχύτητα και να μην επιτίθενται συνεχώς. Οι Κόκκινοι του Μάντσεστερ έψαξαν χώρους, κατάφεραν από ένα αμυντικό λάθος των αντιπάλων να μειώσουν αλλά ήταν μέχρι εκεί. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα έγιναν πιο προσεχτικοί και έκλεισαν όλους του διαθέσιμους χώρους που πήγαιναν να βρουν ο Ράσφορντ και οι υπόλοιποι επιθετικοί.

Ο Ράσφορντ μείωσε για την ομάδα του Σόλσκιερ στο 70’. Ο Ρόντρι έκανε το λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Γκρίνγουντ επωφελήθηκε και κέρδισε την κατοχή της μπάλας, πάσαρε στην κίνηση του Ράσφορντ και ο Άγγλος επιθετικός πλάσαρε υποδειγματικά και σκόραρε (1-3).

Κίτρινες: Λίνγκαρντ (35’), Φρεντ (52’), Ρόντρι (63’), Γουίλιαμς (73’), Γουόλκερ (82’)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουίλιαμς, Τζόουνς, Λίντελοφ, Γουάν-Μπισάκα, Φρεντ, Περέιρα, Ράσφορντ, Λίνγκαρντ (46’ Μάτιτς), Τζέιμς (64’ Γκόμες), Γκρίνγουντ (81’ Μαρσιάλ)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Μπράβο, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Ρόντρι, Μεντί, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε (80’ Ζεσούς), Γουόλκερ, Μπ. Σίλβα, Μάχρεζ (87’ Φοντέν), Στέρλινγκ