Με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε η Λεβερκούζεν εκτός έδρας

Η 26η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα και πρώτη μετά την καραντίνα ολοκληρώθηκε στο “Βέζερσταντιον” με την Βέρντερ Βρέμης να υποδέχεται την Μπάγερ Λεβερκούζεν, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με 1-4.

Με πάσες και στατικές φάσεις, οι δύο πλευρές επιδίωξαν να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα χωρίς αποτέλεσμα. Ωστόσο, χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να σημειωθούν τρία γκολ. Λίγο πριν το ημίωρο της αναμέτρησης (28’), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης, με τον Χάβερτς, ο οποίος δέχτηκε μια όμορφη σέντρα από τον Ντιαμπί, σκοράροντας με κεφαλιά σε άδειο τέρμα, κάνοντας το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα (30’), ο Μπίτενκουρτ έκανε μια επικίνδυνη σέντρα στην μικρή περιοχή, ο Γκεμπρέ Σελασιέ βρήκε την μπάλα και από κοντινή απόσταση ισοφάρισε σε 1-1. Στο 33’, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα όταν ο Χάβερτς βρήκε την μπάλα με το κεφάλι μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντεμιρμπάι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά το σουτ του Μπίτενκουρτ δεν βρήκε στόχο. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος του ημιχρόνου και με το 1-2 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να σκοράρει για τρίτη φορά. Στο 61’, ο Ντιαμπί με ωραία σέντρα έστειλε την μπάλα στον Βάιζερ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά και την μετέτρεψε σε γκολ, σημειώνοντας το 1-2.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν για την Μπάγερ Λεβερκούζεν και σκόραρε για ακόμα μια φορά στο 78’. Ο Ντεμιρμπάι βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-4. Η Βέρντερ δεν αντέδρασε, μην μπορώντας να σημειώσει γκολ και να μειώσει με αποτέλεσμα το 1-4 να μείνει ως το τέλος.

Κίτρινες: Μοϊσάντερ, Φριντλ – Μπέντερ

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Φριντλ, Μοϊσάντερ, Βέλκοβιτς, Γκεμπρέ Σελασιέ, Έγκεστεϊν Μ., Φογκτ (85′ Οσάκο), Μπάργκφρεντ (54′ Έγκεστεϊν Τζ.), Ρασίκα (85′ Μπαρτέλς), Ζέλκε (71′ Σάργκεντ), Μπίτενκουρτ (71′ Βόλτεμεϊντ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Βάιζερ, Μπέντερ, Φαϊσάλ Ταπσομπά, Σινκγκράβεν, Αράνγκις (85′ Παουλίνιο), Ντεμιρμπάι, Ουίρτζ (62′ Μπελαράμπι), Αμίρι (71′ Μπαουμγκαρτλίνγκερ), Ντιαμπί (62′ Μπέιλι), Χάβερτς (85′ Αλάριο)