Με φόντο Ευρώπης η Ρεάλ Μπέτις

Νίκη με φόντο… την Ευρώπη πέτυχε η Ρεάλ Μπέτις κόντρα στη Βιγιαρεάλ.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Ρεάλ Μπέτις, με την ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι να φεύγει από την έδρα της Βιγιαρεάλ με ένα σπουδαίo «τρίποντο», επικρατώντας με 1-2, για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση. Ο Ναμπίλ Φεκίρ ήταν αυτός που έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, με γκολ στο 45ο λεπτό.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν η σειρά του Έμερσον να σκοράρει, με τον Βραζιλιάνο μπακ να βρίσκει χώρο και να γράφει στο 52ο λεπτό το 2-0 για την Μπέτις, πετυχαίνοντας 12ο γκολ (4 γκολ, 8 ασίστ) στο οποίο ο Βραζιλιάνος είχε συμμετοχή από την αρχή της περασμένης σεζόν.

Λεβάντε – Οσασούνα 0-1

Μεγάλη νίκη μέσα στη Βαλένθια επί της Λεβάντε πήρε νωρίτερα η Οσασούνα με 0-1. Σκόρερ ο Μπούντιμιρ στο 74′ (είχε μπει ως αλλαγή 3 λεπτά νωρίτερα) για τους νικητές, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι πέντε λεπτά αργότερα (79′) με τον Μοράλες.

Η νίκη χάρισε στην Οσασούνα βαθμολογική ανάσα στην υπόθεση σωτηρία, όντας πλέον 4 βαθμούς πάνω από τις θέσεις του υποβιβασμού.