Με Ινσίνιε στα ημιτελικά η Νάπολι

Η Νάπολι νίκησε τη Λάτσιο με 1-0, στο “Σαν Πάολο”, για τα προημιτελικά του Ιταλικού Κυπέλλου. Η Νάπολι στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Φιορεντίνα – Ίντερ.

Η Λάτσιο έχασε για πρώτη φορά εντός Ιταλίας, μετά από 16 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Τελευταία της ήττα, ήταν στις 25 Σεπτεμβρίου του 2019 από την Ίντερ με 1-0, για την 5η αγωνιστική της Σέριε Α.

Γκολ με το “καλησπέρα” για τη Νάπολι και χαμένο πέναλτι λίγο αργότερα από τον Ιμόμπιλε για την Λάτσιο. Δύο γκολ που ακυρώθηκαν για τους Λατσιάλι, δύο αποβολές, μια για κάθε ομάδα, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές χαμένες ευκαιρίες και δοκάρια.

Η Νάπολι προηγήθηκε στο 2ο λεπτό και την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού. Ο Ζιελίνσκι πάσαρε στον Ινσίνιε και εκείνος μπήκε στην περιοχή. Με μία υπέροχη ενέργεια “άδειασε” δύο αμυντικούς της Λάτσιο και από πλάγια θέση από την μικρή περιοχή πλάσαρε για το 1-0.

Η Λάτσιο λίγα λεπτά αργότερα στο 10′ κέρδισε πέναλτι, ύστερα από λάθος εκτίμηση του Χουσάι και κακό μαρκάρισμα πάνω στον Καϊσέδο. Ο Αλβανός αμυντικός δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για το μαρκάρισμα.

Ο Ιμόμπιλε ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ, καθώς γλίστρησε.

Η Νάπολι έμεινε με δέκα παίκτες στο 19ο λεπτό. Ο Χουσάι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Στο 25ο λεπτό ωστόσο ήρθε η αριθμητική ισορροπία, καθώς η Λάτσιο έμεινε και εκείνη με δέκα παίκτες. Ο Λούκας Λέιβα έκανε ένα μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου, με τον διαιτητή να του δείχνει αρχικά την κίτρινη κάρτα. Ο Βραζιλιάνος όμως δεν σταμάτησε να διαμαρτύρεται έντονα και στη συνέχεια του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα, στέλνοντας τον στα αποδυτήρια.

Στο 51′ η Λάτσιο είχε μια καλή ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Ιμόμπιλε πήρε τη μπάλα και σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, με τον Οσπίνα να του λέει “όχι”, πέφτοντας στην δεξιά του γωνία και διώχνοντας την μπάλα.

Η Λάτσιο κατάφερε να βρει ενα γκολ στο 63′, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οσφάιντ.

Στο 65′ ο Κορέα πήρε την μπάλα και έκανε μια ενέργεια. Ο Αργεντίνος βρήκε χώρο και εξαπέλυσε ένα σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τεράστια ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της η Νάπολι στο 71′. Ο Μίλικ έπιασε μια κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Στρακόσα.

Στο 85′ οι Λατσιάλι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Ιμόμπιλε να ισοφαρίσουν. Ο Ιταλός πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, στέλνοντάς την στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Νάπολι είχε και νέο δοκάρι με τον Ρουίζ, στην επόμενη ακριβώς φάση με τον Ισπανό να σουτάρει, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει.

Η Λάτσιο στο 89′ σκόραρε με τον Λαζάρι. Το τέρμα ωστόσο ακυρώθηκε από τον διαιτητή, μετά και την χρήση του VAR.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ρούι, Ντι Λορένζο, Κώστας Μανωλάς, Χουσάι, Ζιελίνσκι, Ντέμε, Λομπότκα (22′ Λουπέρτο), Καγιεχόν (67′ Έλμας), Ινσίνιε (77′ Ρουίζ), Μίλικ.

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Στρακόσα, Ραντού (70′ Πάτρικ), Ασέρμπι, Λουίζ Φελίπε, Λούλιτς (77′ Τζόνι), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Λούκας Λέιβα, Παρόλο, Λαζάρι, Καϊσέδο (55′ Κορέα), Ιμόμπιλε.