Με υπογραφή Μέσι έφτασε στο -5 από την κορυφή η Μπάρτσα

Ο συνήθης ύποπτος για τη Μπαρτσελόνα, Λιονέλ Μέσι, πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στην τρίτη θέση

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Έλτσε με 3-0 στο Καμπ Νου, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της La Liga, η οποία είχε αναβληθεί.

Οι Μπλαουγκράνα, αν και ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, άφησαν ένα ολόκληρο ημίχρονο να περάσει ανεκμετάλλευτο, με τον Μέσι και την παρέα του να δημιουργούν μόνο δύο ευκαιρίες, οι οποίες δεν ήταν και ιδιαίτερα απειλητικές.

Ωστόσο ο Αργεντίνος σταρ πήρε για άλλη μια φορά την ομάδα στις πλάτες του και μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, άνοιξε το σκορ. Μια καλή πάσα του Μπρεϊθγουάιτ κατάφερε να εκμεταλλεύτει ο Μέσι, ο οποίος πάτησε περιοχή και νίκησε με υποδειγματικό τελείωμα τον Μπαδία κάνοντας το 1-0.

Στο 68′ λεπτό ο ”Λίο” διπλασίασε τα τέρματα του. Ο σταρ της Μπάρτσα έκανε μια εξαιρετική κούρσα και τη στιγμή που έφτασε απέναντι από τον πορτιέρο, έφερε εις πέρας ένα καταπληκτικό “τσιμπητό” σουτ πετυχαίνοντας το 2-0.

Μόλις πέντε λεπτά μετά ο Ζόρντι Άλμπα πέτυχε το τελικό 3-0. Ο Ισπανός αμυντικός έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Μπρεϊθγουάιτ και από κοντινή απόσταση έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Σκόρερ: 48’+68′ Μέσι, 73′ Άλμπα

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Γκαρθία, Πικέ (77′ Λενγκλέτ), Ουμτιτί, Άλμπα (77′ Ντεστ), Ντε Γιονγκ, Πιάνιτς (46′ Ντεμπελέ), Πέδρο, Τρινκάο (67′ Μπούσκετς), Μέσι, Μπρεϊθγουάιτ (76′ Γκριεζμάν)

Έλτσε (Εσκριμπά): Μπαδία, Χοσέμα, Βερδού, Μπαραγάν, Μοχίκα, Μφουλού (81′ Λουίσμι), Γκούτι, Άντζελ (60′ Τσάβες), Μίλα (72′ Νίνο), Ριγκόνι (60′ Μορέντε), Μπογιέ (72′ Καρίγιο)