Με ήρωα τον Σα έκανε το πρώτο βήμα

Σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 0-1 την Μπασάκσεχιρ στο «Φατίχ Τερίμ» της Κωνσταντινούπολης για το πρώτο ματς του 3ου προκριματικού της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να απειληθούν, έπαιξαν όσο χρειαζόταν έτσι ώστε να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ωστόσο πως βρισκόμαστε ακόμα στην καρδιά του καλοκαιριού, με την ομάδα να μην έχει δέσει στο 100% της.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Γιώργος Μασούρας με εξαιρετική κεφαλιά στο 55ο λεπτό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν αναμφίβολα ο Ζοσέ Σα, ο οποίος παρά το λάθος του 15ου λεπτού, ήταν ανίκητος. Μάλιστα, στο 91ο λεπτό απέκρουσε πέναλτι και έτσι για ακόμη ένα ματς προκριματικών, ο Ολυμπιακός δεν δέχεται τέρμα.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη, 13/8 στις 21:30 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Το ματς

Χωρίς εκπλήξεις από τον Πέδρο Μαρτίνς, καθώς ξεκίνησε την ίδια ενδεκάδα με αυτή κόντρα στο ματς με τη Βικτόρια Πλζεν στο Καραϊσκάκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ως κύριο μέλημα να μην δεχθούν τέρμα και έτσι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, παρόλο που ένα λάθος του Σα που δεν στοίχησε, αποσυντόνισε για λίγα λεπτά τους παίκτες κάνοντας ένα κακό διάστημα.

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, βγήκε μπροστά για να δημιουργήσει ευκαιρίες και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από τα μέσα όμως του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια κόπωσης, με τους Τούρκους να βγαίνουν μπροστά και να απειλούν, όμως ο Σα ήταν ανίκητος.

Στο 8ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία, όταν ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, αλλά σταμάτησε στο τείχος. Τρία λεπτά μετά, ο Γκιλιέρμε έκανε ένα μακρινό πλασέ, αλλά δεν ήταν τόσο δυνατό για να ανησυχήσει τον Γκιουνόκ.

Στο 15’ η Μπασάκσεχιρ έκανε ευκαιρία κυριολεκτικά από το πουθενά. Ο Σα άφησε.. ζωντανή την μπάλα, θέλοντας να γλιτώσει το κόρνερ, του έφυγε μέσα από τα χέρια με αποτέλεσμα να απειλήσουν οι Τούρκοι. Η άμυνα παρενέβη και μαζί με τον Γκούλμπραντσεν που σούταρε πάνω στον Κριβελί αποσόβησε το λάθος διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 22’ μετά από ωραία σέντρα του Τσιμίκα, ο Γκερέρο από αρκετά πλάγια θέση έπιασε την κεφαλιά και έδιωξαν οι γηπεδούχοι λίγο πριν τη γραμμή. Ένα λεπτό μετά, ο Σα μπλόκαρε σουτ του Βίστσα.

Στο 38’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από τ’ αριστερά, η άμυνα των Τούρκων έπαιξε πολύ ψηλά για το οφσάιντ και ο Γκιλιέρμε που ήταν αποδέκτης της μπάλας σούταρε άσχημα από καλή θέση.

Στο 51ο λεπτό, ο Βαλμπουενά έδωσε στον Ποντένσε, που δεν έκανε καλό τελείωμα και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Μπασακσεχίρ.

Στο 55ο λεπτό ήρθε το γκολ. Ο Βαλμπουενά έκανε πολύ ωραία ντρίπλα, έβγαλε εξαιρετική σέντρα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι για τον Μασούρα, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!

Στο 56’ ο Ποντένσε έκανε ένα σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκιουνόκ.

Στο 66’ ο Γκούλμπραντσεν έκανε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Σα.

Στο 71’ ο Βίστσα μετά από ατομική ενέργεια, έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Σα να πέδτει και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 73’ ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Καμαρά αντί του Βαλμπουενά, αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-3-3.

Στο 79’ ο Καφετσί εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 80ο λεπτό, ο Καφετσί έκανε φάουλ στον Καμαρά κι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Μπασάκσεχιρ με 10 παίκτες.

Στο 88’, ο Ζούνιορ εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ, με τον Σα να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κλισί έβγαλε μια σέντρα, ο Μπρούνο βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Βίστσα και απέκρουσε ο Σα.

Λίγες στιγμές μετά, ο ίδιος παίκτης σούταρε από μακριά, με τον Σα να λέει ξανά «όχι».

Μπασάκσεχιρ (Μπουρούκ Οκάν): Γκιουνόκ, Καϊσάρα, Κλισί, Σετζού, Βιεϊρά, Τεκντεμίρ (63’ Αζουμπουίκε), Καχβετσί, Βίστσα, Ρομπίνιο, Γκούλμπραντσεν (69’ Ελία), Κριβέλι (81’ Μπα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Μασούρας (83’ Μπρούνο), Βαλμπουενά (73’ Καμαρά), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί)