Με Μόουρα τρίτη η Τότεναμ

Στο Λονδίνο η Τότεναμ νίκησε με 4-0 την Χάντερσφιλντ με πρωταγωνιστη τον Λούκας Μόουρα και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Τότεναμ στο πρώτο μέρος ήταν καθαρά η κυρίαρχος του παιχνιδιού είχε συντριπτικά την κατοχή υπέρ της(80-20) και κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα στο 24′ με τον Γουανιάμα και τον Λούκας Μόουρα στο 27′.

Στο 24′ ο εξτρέμ των Πετεινών, μπήκε στην περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μαζί με τον τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ.

Τρία λεπτά ήρθε η σειρά του Μόουρα να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Ο βραζιλιάνος άσος βρέθηκε στην περιοχή ύστερα από την πάσα του Σισοκό και πλάσαρε ιδανικά για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ συνέχισε τον πολύ καλό ρυθμό της και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες με τον Γιορέντε στο 47′, τον Μπέν Ντέιβις στο 73′ που έφυγαν λίγο έξω από τα δοκάρια ενω είχε και δοκάρι με τον Έριξεν στο 81′ αλλά τα γκολ ήρθε στο 87′ με την όμορφη συνεργασία του Δανού και του Λούκας Μόουρα .

Ο Μόουρα ολοκλήρωσε την σημερινή του εμφάνιση με ένα χατ τρικ αφού σκοραρε στο 93′ για το τελικό 4-0. Η Χάντερσφιλντ την μόνη φορά που απειλησε ουσιαστικά ανάγκασε τον Γιορίς σε μία πολύ καλή επέμβαση στο 80′ με την εκτέλεση φάουλ του Μπακουνά.

Κάρτες: Λόβε, Φοιρθ, Μπακούνα, Βερτόγκεν

Οι συνθέσεις:

Τότεναμ: Γιορίς, Φόιρθ, Σάντσες, Βερτόγκεν(Ρόουζ 85′), Γουόκερ, Ντέιβις, Γουανιάμα, Σισοκό(Σκιπ 74′), Έριξεν, Λούκας, Γιορέντε(Σόν 86′)

Χάντερσφιλντ: Χάμερ, Κονγκολό, Σιντέλ, Ντούρμ(Μουνιέ 69′), Χάντερτζοναί, Στάνκοβιτς(Μόι 82′), Χογκ, Μπακουνά, Λόβε, Κατσούνγκα, Γκράντ