Με νίκη της Τορίνο συνδυάστηκε το αντίο του Μορέτι

Η Τορίνο επιβλήθηκε της Λάτσιο με 3-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση για την 38η αγωνιστική της Serie A.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα ωστόσο με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Τορίνο με τον Φαλκέ στο 51’ ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 53’ ο Λούκιτς  έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία και έγραφε το 2-0.

Η Λάτσιο αντέδρασε με τον Ιμόμπιλε στο 66’ με σουτ από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ευκαιρία να κλειδώσουν το τρίποντο και στο 80’ ο Ντε Σιλβέστρι έγραψε το τελικό 3-1.

Τελικά η Γκρανάτα δεν κατάφερε να βγει ούτε στο Europa League, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν μια επιτυχημένη σεζόν, η οποία έκλεισε με το αποτέλεσμα που έπρεπε δηλαδή την νίκη απέναντι στην κυπελλούχο Λάτσιο.

Το συγκινητικό αντίο στους οπαδούς της Τορίνο είπε ο Μορέτι, ο οποίος πριν το τέλος της αναμέτρησης μπηκε ως αλλαγή γνωρίζοντας την αποθέωση. Στην αρχη του ματς βραβεύτηκε και αποχαιρέτησε τους φίλους της ομάδας.

Σκόρερ: 51’ Φαλκέ, 53’ Λούκιτς, 80’ Σιλβέστρι/ 66’ Ιμόμπιλε

Τορίνο: Σιρίγκου, Ίτσο(84′ Μορέτι), Ενκουλου, Μπρέμερ(79′ Ρινκόν), Ντε Σιλβέστρι, Μπαζέλι, Μεϊτέ, Έινα, Φαλκέ(69’ Ζάζα), Λούκιτς, Μπελότι

Λάτσιο: Προτό, Ράντου(82′ Ντίαζ), Ατσέρμπι, Μπάστος, Λούλιτς, Ζορντάο(58’ Ντουρμισι), Μπάντελ, Παρόλο, Ρομίλο, Ιμόμπιλε, Κατάλντι,