“Με νύχια και με δόντια” η Βαλένθια

Για τη 19η αγωνιστική της La Liga, η Βαλένθια πήρε αγχωτική νίκη επί της Εϊμπάρ με 1-0 στο Μεστάγια, για το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για το 2020.

Το γκολ ήρθε νωρίς για την ομάδα του Θελάδες, αλλά κάτι οι χαμένες ευκαιρίες, η κακή ημέρα του Παρέχο που δεν βοήθησε μεσοεπιθετικά και το άγχος να διατηρήσουν στην άμυνα το μηδέν, κράτησαν το ενδιαφέρον αμείωτο μέχρι το τέλος. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και τα σουτ βρήκαν σε πολύ καλή μέρα τον Ντομενέχ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάξι Γκόμεζ στο 27’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντάνιελ Βας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και δίκαια πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 από τον Γκόμεζ στο 27’. Το αρνητικό όμως ήταν ότι δεν εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ για να βρουν ένα δεύτερο γκολ και να απλοποιήσουν τα πράγματα. Ένα γκολ, πάντως, ήταν αναγκαίο με βάση την εικόνα του πρώτου 45λεπτου και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισαν ήταν από το υψηλό πρέσινγκ των φιλοξενούμενων, το οποίο όμως δεν τους κόστισε σε κάποιο γκολ.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε και τις δύο ομάδες να έχουν από 2-3 καλές ευκαιρίες και τους Ντόμενεχ και Ντμίτροβιτς να ανησυχούν από νωρίς. Αρκετά τα λάθη και από τις δύο ομάδες που οδηγούσαν σε αντεπιθέσεις και άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα.

Στο 27’, ο Γκόμεζ άνοιξε το σκορ για τις “Νυχτερίδες”. Από τα δεξιά, ο Βας έκανε εκπληκτική σέντρα, στέλνοντας τη μπάλα στο κεφάλι του Γκόμεζ και εκείνος νίκησε χωρίς δυσκολία τον Ντμίτροβιτς. Δίκαιο το προβάδισμα, αφού από το 15’ και έπειτα, οι γηπεδούχοι πίεζαν συνεχώς και δημιουργούσαν πολλές φάσεις (1-0).

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε νευρικούς ρυθμούς για την μία ομάδα που ήθελε να προστατέψει το προβάδισμα του ενός γκολ, ενώ η άλλη έψαχνε την ισοφάριση και παρότι οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά αμυντικά λάθη, οι παίκτες του Μεντιλιμπάρ δεν το εκμεταλλεύτηκαν.

Ο Ολιβέιρα κατάφερε σε επτά λεπτά (84’ και 90+1’) να αντικρίσει δύο κίτρινες κάρτες και να αφήσει την ομάδα του Μεντιλιμπάρ με δέκα παίκτες για τις καθυστερήσεις του αγώνα.

Κίτρινες: Τσαρλς (62’), Βας (77’), Ολιβέιρα (84’, 90+1’)

Βαλένθια (Θελάδες): Ντομενέχ, Γκαγιά, Ντιακαμπί, Γκάμπριελ, Βας, Τόρες, Κοκλέν (89’ Τσερίσεφ), Παρέχο, Σολέρ, Γκόμεζ (71’ Γκαμέιρο), Ροντρίγκο (83’ Κοντογκμπιά)

Εϊμπάρ (Μεντιλιμπάρ): Ντμίτροβιτς, Κότε, Μπίγκας, Ολιβέιρα, Τεχέρο, Ινούι (71’ Ντε Μπλάσις), Άλβαρεθ (65’ Ατιένθα), Εξποσίτο, Λεόν, Ένριχ, Τσαρλς (82’ Κίκε)