Με πεντάρα έκλεισε το 2019 ο Αστέρας Τρίπολης

Με πέντε διαφορετικούς σκόρερ ο Αστέρας Τρίπολης διέσυρε την Ξάνθη με 5-0 για να σημειώσει την μεγαλύτερη εφετινή του νίκη και να κλείσει ιδανικά το 2019.

Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ. Ο Μπαράλες έκλεψε στο χώρο του κέντρου έδωσε στον Σίτο ο οποίος την κατάλληλη στιγμή άνοιξε αριστερά στον Μαρτίνεθ, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Σίτο που είχε πάρει θέση στην περιοχή με πλασέ στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους οκτώ λεπτά αργότερα(21′). Ο Σίτο αυτή την φορά από εκτελεστής έγινε δημιουργός σεντράροντας στον Καπίγια με τον. Ισπανό να πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Ξάνθης και με κεφαλιά ψαράκι να γράφει το 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Αστέρα να συνεχίζει ακάθεκτος να ασκεί πίεση στα καρέ των φιλοξενούμενων δίχως όμως να καταφέρει να μετουσιώσει κάποια από τις ευκαιρίες του σε ένα τρίτο τέρμα.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα(60′) ο Άνχελ σκόραρε με κεφαλιά αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης αφού συμβουλεύτηκε και το VAR ακύρωσε ορθά το γκολ υποδεικνύοντας οφσάιντ τον Ισπανό αριστερό οπισθοφύλακα του Αστέρα.

Στο 82′ ο Μπαράλες έδωσε κεφαλιά πάσα προς τον Καπίγια ο οποίος έκανε ωραία παράλληλη μπαλιά προς τον Λουίς Φερνάντεθ που με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0.

Στο 90’+1 ο Μπαράλες πέτυχε το 4-0 από το σημείο του πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Τασουλής από τον Τέρκι που αντίκρυσε και την δεύτερη κίτρινη του κάρτα.

Το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε στο 90’+5 ο Σουάρεθ. Ο Καπίγια εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά με τον Σουάρεθ να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Άμπατ.

Έτσι ο Αστέρας Τρίπολης κλείνει το 2019 νικηφόρα έχοντας 15 βαθμούς στο σύνολο βρισκόμενος στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Ξάνθη παρέμεινε στην 7η με 20 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης(Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Σουάρεθ, Βαλιέντε(77′ Μπ. Φερνάντεθ), Ματρικάρντι, Μουνάφο, Λουίς Φερνάντεθ(90′ Δουβίκας), Καπίγια, Σίτο(60′ Τασουλής), Μπαράλες.

Α.Ο.Ξάνθη(Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Μαλεζάς(66′ Μουλέν), Λισγάρας, Καρασαλίδης, Τερκί, Φασίδης, Ντε Λούκας(36′ Μπαριέντος), Καμαρά, Τεϊσέιρα, Ντε Αμορίμ(46′ Φάμπιο), Φοσέ.

Κίτρινες κάρτες: /Λισγάρας(56′), Τέρκι(78′, 90′)
Κόκκινες κάρτες: -/Τέρκι(90′)

Διαιτητής:Βρέσκας(Πιερίας)
Βοηθοί: Καρσιώτης(Κορίνθου), Σίπκας(Σάμου)
Τέταρτος: Τσαγκαράκης(Χανίων)
VAR: Σέζος(Κιλκίς)