Με πεντάρα «καθάρισε» η Αγγλία

Βροχή έπεσαν… τα γκολ απόψε καθώς με 5-1 νίκησε η Πορτογαλία τη Λιθουανία, ενώ και η Αγγλία νίκησε με 5-3 το Κόσοβο. Την ίδια ώρα η Γαλλία επικράτησε με 3-0 απέναντι στην Ανδόρρα και η Τουρκία αναδείχθηκε νικήτρια με 4-0 κόντρα στη Μολδαβία, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2020.

Αλβανία-Ισλανδία

Η Αλβανία επικράτησε απέναντι στην Ισλανδία με 4-2.

Στο 32ο λεπτό ο Ντερμακου έδωσε το προσβάσιμα στους γηπεδούχους. Ο Σίγκουρντσον στο 47’ έφερε το ματς στα ίσα, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Χισάι έκανε το 2-1. Στο 58’ ο Σίγκθορσον σκόραρε και ισοφάρισε ξανά, αλλά στο 79’ ο Ρόσι έγραψε το 3-2, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Τσικαλέσι σημειώσει το τελικό 4-2.

Αγγλία-Κόσοβο

Τη νίκη πήρε η Αγγλία κόντρα στο Κόσοβο με 5-3.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπερίσα άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για το Κόσοβο, αλλά εφτά λεπτά αργότερα ο Στέρλινγκ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 19’ ο Κέιν έκανε το 2-1 και οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και ο Βοϊβόντα στο 38’ με… αυτογκόλ έκανε το 3-1.

Ο Σάντσο στο 44’ και στο πρώτο λεπτό λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ τους 5-1.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν τη διαφορά σε 5-3 με τα γκολ των Μπερίσα (49’) και Μουρίτσι (55’).

Γαλλία-Ανδόρρα

Με 3-0 νίκησε εύκολα η Γαλλία την Ανδόρρα.

Το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Κομάν και στο 52’ ο Λενγκλέ εγραψε το 2-0.

Το τελικό 3-0 για τους Γάλλους το πέτυχε ο Μπεν Γιεντέρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μολδαβία-Τουρκία

Νικήτρια αναδείχθηκε η Τουρκία κόντρα στη Μολδαβία με 4-0, στην έδρα της δεύτερης.

Ο Τοσούν στο 37’ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το 2-0 για τους Τούρκους το πέτυχε ο Τουρούτς στο 57ο λεπτό και ο Τοσούν στο 79’ έγραψε το 0-3 του αγώνα.

Το τελευταίο χτύπημα στους γηπεδούχους το έδωσε στο 88ο λεπτό ο Γιαζίτσι.

Λιθουανία-Πορτογαλία

Εύκολα επικράτησε η Πορτογαλία με 5-1 απέναντι στη Λιθουανία, στην έδρα της δεύτερης.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ της αναμέτρηση με εύστοχο πέναλτι, αλλά στο 28’ ο Αντριουσκεβίτσιους έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Πορτογάλος άσος της Γιουβέντους όμως έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με ακόμα τρία γκολ (61’, 65’, 76’) και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρβάλιο διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για την Πορτογαλία.

Λουξεμβούργο-Σερβία

Την ίδια ώρα η Σερβία νίκησε με 3-1 το Λουξεμβούργο στην έδρα του.

Ο Μίτροβιτς στο 36’ σημείωσε το 0-1 και ο Ράντονιτς στο 55’ έκανε το 0-2. Ο Τουρπέλ μείωσε σε 1-2 στο 66’ αλλά ο Μίτροβιτς στο 78’ αύξησε τη διαφορά πετυχαίνοντας το τελικό 3-1 για τους Σέρβους.

Μαυροβούνιο-Τσεχία

Τη νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο πήρε η Τσεχία με 3-0 στην έδρα του.

Ο Σούτσεκ στο 54ο λεπτό έκανε το 0-1 και τρία λεπτά αργότερα, ο Μαζοπούστ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-2.

Το τελικό 3-0 για την Τσεχία το πέτυχε ο Νταρίντα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.