Με πρωταγωνιστή τον Πελεγκρίνι, στα προημιτελικά η Ρόμα

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Ρόμα, μετά τη νίκη με 2-0 επί της Πάρμα, στο Ένιο Ταρντίνι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “τζιαλορόσι” ο Πελεγκρίνι που πέτυχε και τα δύο τέρματα.

Στο 10ο λεπτό ο Κάλινιτς έκανε μια ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, με τον Κολόμπι να διώχνει την μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό ο Πελεγκρίνι δοκίμασε ένα νέο σουτ από την άκρη της περιοχής. Ο Κολόμπι και πάλι ήταν εκεί και έδιωξε, κρατώντας το μηδέν για την Πάρμα.

Στο 29′ ο Κολάροφ εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Κάλινιτς που σούταρε, ωστόσο και πάλι ήταν εκεί ο τερματοφύλακας της Πάρμα, λέγοντας “όχι” με μια ωραία επέμβαση.

Η Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό. Πελεγκρίνι και Κάλινιτς έπαιξαν ωραία το ένα δύο, με τον Ιταλό να πλασάρει ιδανικά και να βάζει ένα πανέμορφο γκολ, για το 1-0.

Στο 58′ η Πάρμα έχασε μια καλή στιγμή για να ισοφαρίσει, ο Ρομπέρτο Ινγκλέσε πήρε τη μπάλα στην περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά ο Λόπεζ μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Στο 69′ οι παίκτες της Ρόμα συνεργάστηκαν άψογα, με τη μπάλα να καταλήγει μέσα στην περιοχή στον Κάλινιτς που σούταρε. Όμως ο Κολόμπι πραγματοποίησε μια εξαιρετική επέμβαση, στην δεξιά του γωνία.

Οι “τζιαλορόσι” κέρδισαν πέναλτι στο 75′. Ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε και σκόραρε, για το 2-0, καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση για την Ρόμα.

Κίτρινες κάρτες: Λαουρίνι, Ντεμάρκου / Ούντερ, Πελεγκρίνι

Πάρμα (Νταβέρσα): Κολόμπι, Λαουρίνι (64′ Ιακαπόνι), Ντεμάρκου, Γκαγλιόλο, Πεζέλα, Κούρτικ, Σκοζαρέλα (70′ Κουλουσέφσκι), Μπαρίλα, Σιλιγκάρντι, Κορνέλιους (46′ Ινγκλέσε), Κούκα.

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεζ, Κολάροφ, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Φλορένζι (79′ Πέρες), Ντιαβαρά, Κριστάντε, Ουντέρ, Πελεγκρίνι (85′ Βερετούτ), Περότι (70′ Κλάιφερτ), Κάλινιτς.