Με σπασμένα τα φρένα η Λαμία… με τις ευλογίες του Κομίνη!

Ο Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα με 2-1 από την Λαμία στο ΔΑΚ Λαμίας, για την18η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Η ομάδα του Περιστερίου βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 47ο λεπτό με το γκολ του Κουλούρη, όμως οι Φθιώτες ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με  τον Τομάς, για να πάρουν τη νίκη στο 76′ με αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Δημούτσος και εκτέλεσε ο Μπαράλες. Ο Κουλούρης με το γκολ που πέτυχε έφτασε τα 13 τέρματα.

Ο Ατρόμητος συνεχίζει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα το 2019, όμως σήμερα πλήρωσε σε ακόμα ένα ματς τις διαιτητικές αποφάσεις.

Σημαντική νίκη για τους γηπεδούχους στην μάχη της παραμονής που δίνουν και συνεχίζουν με σπασμένα τα φρένα μετά και την πρόκριση του κυπέλλου. Τρεις σερί νίκες για την Λαμία. Νέα μεγάλη εμφάνιση για το Μελίσσα που έσωσε εκ νέου με τις επεμβάσεις του την ομάδα της Λαμίας.

Σταθερά στην 4η θέση η ομάδα του Κάναντι με 29π, ενώ η Λαμία βρίσκεται στην 12η θέση με 17π.

O αγώνας:

Αν και μπήκε καλύτερα ο Ατρόμητος στο παιχνίδι, η Λαμία στη συνέχεια ισορρόπησε και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαράλες, να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μέγερι.

Ο Ατρόμητος μπορεί να είχε την κατοχή, όμως η Λαμία δημιουργούσε τις φάσεις. Στο 31ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Πίτι να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Ατρόμητο στο 47ο λεπτό. Σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Κουλούρης πήρε την κεφαλιά, με τον Ουάρντα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και από τα αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Κουλούρη σε κενό τέρμα να κάνει το 1-0. Διαμαρτύρονται οι Φθιώτες για φάουλ στην αρχή της φάσης στην κεφαλιά του Κουλούρη.

Η Λαμία ισοφάρισε αμέσως δύο λεπτά αργότερα. Φάουλ από τα αριστερά με τον Πίτι να εκτελεί, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, ο Μέγερι δεν απέκρουσε καλά, με την μπάλα να του φέυγει και στη συνέχεια της φάσης ο Αντέτζο έκανε την προβολή-πάσα στον Τόμας, ο οποίος σε κενό τέρμα, πέτυχε το 1-1 στο 49’. Διαμαρτυρίες αυτή την φορά από την πλευρά των Περιστεριωτών που φωνάζουν για οφσάιντ του Μπαράλες στην αρχή της εκτέλεσης  του φάουλ.

Στη συνέχεια οι ομάδες είχαν ρυθμό, έψαξαν το γκολ και είχε αρκετές σκληρά μαρκαρίσματα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι αρκετές κίτρινες που βγήκαν.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 75’. Η εκτέλεση φάουλ του Μπερτόγλιο, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι.

Η Λαμία κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην επόμενη φάση. Ο Δημούτσος κέρδισε το πέναλτι από τον Χατζηισαϊα και την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες που δεν το εκτέλεσε καλά, με τον Μέγερι να βρίσκει την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Νέες φωνές από τον Ατρόμητο για την υπόδειξη του πέναλτι, καθώς θεωρούν πως δεν έχει γίνει πέναλτι.

Ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 85’ ο Ουάρντα από τα αριστερά, έκανε το συρτό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μελίσσα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι Περιστεριώτες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Κουλούρης έκανε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στον αμυντικό της Λαμίας, άλλαξε πορεία, όμως ο Μελίσσας πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση και κράτησε το 2-1 για την Λαμία, που ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες:  Βάντερσον, Βασιλαντωνόπουλος, Πλιάτσικας  – Χατζηισαϊας, Κιβρακίδης, Ουάρντα, Μπουσούλατζιτς

ΠΑΣ Λαμία: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Σκόνδρας, Πίτι (87’ Μπουλούλης), Τομάς (69’ Μπερτόγλιο), Επστάιν (62’ Καραμάνος), Μπαράλες

Ατρόμητος: Μέγερι, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Σάκιτς, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού (81’ Κορτ), Μπρούνο (46’ Μούγιακιτς (56’ Κωτσόπουλος), Ουάρντα, Κουλούρης