Με “τεσσάρα” καθάρισαν Μπάγερν και Λεβερκούζεν

Η Μπάγερν επικράτησε απέναντι στη Χέρτα, όπως και η Λεβερκούζεν επί της Πάντερμπορν, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Χέρτα-Μπάγερν

Νικητήρια με 4-0 αναδείχθηκε η Μπάγερν κόντρα στη Χέρτα στο Βερολίνο.

Οι Βαυαροί «ξέσπασαν» στην έδρα της Χέρτα και έφτασαν τους 36 βαθμούς, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος. Πλέον έχουν τέσσερις βαθμούς από την πρωτοπόρο Λειψία. Αντιθέτως, η Χέρτα είναι 14η με 19 βαθμούς.

Ο Μίλερ στο 60’ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους. Στο 73’ ο Λεβαντόφσκι, με εύστοχο πέναλτι, έγραψε το 0-2 και μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Τιάγκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 0-3. Το τελικό 0-4 το διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό ο Πέρισιτς.

Πάντερμπορν-Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν επικράτησε με 4-1 στην έδρα της Πάντερμπορν.

Με τη νίκη της η Λεβερκούζεν έφτασε τους 31 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση, ενώ η Πάντερμπορν βρίσκεται στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος με μόλις 12 βαθμούς.

Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βόλαντ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος πέτυχε το 0-2. Ο Μπαουμγκαρτλίνγκερ στο 36’ σκόραρε και έγραψε το 0-3.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-3 με το γκολ του Σρμπενι στο 51ο λεπτό. Στο 75’ ο Χάβερτς ήρθε για να σημειώσει το τελικό 1-4 του αγώνα.