«Με το δεξί» στο FIBA Europe Cup o Ηρακλής

Νικηφόρα ξεκίνησε την πορεία του στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση της FIBA ο Ηρακλής.

Στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup, ο Ηρακλής ξεκίνησε με νίκη την πορεία του στη διοργάνωση, απέναντι στην Ουγγρική Κορμέντ καθώς επικράτησε με 94-76.

Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεχώρισε ο Χάνλαν με 23π και Σαγκς με 15π, ενώ για την ουγγρική ομάδα ο Τέιμς με 15π.

Ο «Γηραιός» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας ρυθμό στην επίθεση και με τον Σαγκς να φτάνει γρήγορα-γρήγορα τους 11 πόντους, πήρε από νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα. Η άμυνα της Κορμέντ δεν ήταν ιδιαίτερο εμπόδιο, με τον Ηρακλή να έχει πολύ καλά ποσοστά στα σουτ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (15/17 τρίποντα, 5/10 τρίποντα). Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +8 (50-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ο Χάνλαν και με τον Τσαϊρέλη να προσφέρει βοήθειες κάτω από το καλάθι, οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, με τους Ούγγρους να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ και τον Ηρακλή να παίρνει τη νίκη με 22 πόντους διαφορά, κάνοντας ένα καλό «ζέσταμα» για το επόμενο παιχνίδι του ομίλου που είναι και το πιο δυνατό, αυτό με την Ιταλική Ρέτζιο Εμίλια εκτός έδρας (27/1, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-42, 72-60, 94-76.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ίμπανκς 3 (1), Φίλιος, Χάτσερ 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Τσαϊρέλης 11, Βεργίνης 5 (0/4 τρίποντα), Μπόουλιν 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ενετσιόνια 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκουζέλης 3 (1), Χάνλαν 23 (7/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Καββαδάς 7 (4 ριμπάουντ), Σχίζας 7 (1), Σαγκς 15 (2).

ΚΟΡΜΕΝΤ (Μράβλιακ): Φέρεντς (0/4 σουτ), Άιρλαντ 11 (8 ασίστ, 8 λάθη), Μόκσαν 15 (3), Ορόζι, Τέιλορ 10 (7 ριμπάουντ), Ντουράζι 16 (2), Μόουζλι 4, ΝέμεθΤάκακςΤέιμς 18 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές), Τοτ 2.

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 24/30 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 16/21 βολές, 24 ριμπάουντ (21+3), 23 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Κόρμεντ: 21/32 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 16/21 βλές, 24 ριμπάουντ (17+7), 16 ασίστ, 22 λάθη, 7 κλεψίματα.