Με το δεξί η Αίγυπτος

Την αυλαία με νίκη άνοιξε η διοργανώτρια Αίγυπτος κόντρα στην Ζιμπάμπουε, καθώς επικράτησε με 1-0 στο Κάιρο, για την πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa Africa.

Το νικητήριο τέρμα των Φαραώ πέτυχε ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Χασάν.

Η Αίγυπτος ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία κινήσεων από την αρχή του παιχνιδιού, με την πρώτη καλή στιγμή να σημειώνεται στο 2ο λεπτό, με το σουτ του Μόχσεν που κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η μοναδική καλή στιγμή της Ζιμπάμπουε ήταν στο 38’, ο Μπιλιάτ πήρε μια υπέροχη πάσα μέσα στην περιοχή, όμως έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο τερματοφύλακας με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το «μηδέν» στην εστία του.

Η Αίγυπτος ήταν τελικά αυτή που άνοιξε το σκορ στο 41’ με σουτ του Χασάν από την περιοχή, νικώντας τον Σιμπάντα και σημείωσε το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ζιμπάμπουε προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της και τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο την καλή ευκαιρία την είχε ξανά η Αίγυπτος.

Στο 67’ ο Σαλάχ πηρε την κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ προς την δεξιά πλευρά της εστίας, αλλά ο τερματοφύλακας της Ζιμπάμπουε, με εξαιρετική απόκρουση, εμπόδισε τον άσο της Λίβερπουλ να κάνει το 2-0.

Λίγο πριν το τέλος ο Σαλάχ απείλησε ξανά την εστία των φιλοξενούμενων όμως ξανά ο Σιμπάντα ήταν σε ετοιμότητα και είπε «όχι» για ακόμα μια φορά.

Σκόρερ : 41’ Χασάν

Αίγυπτος: Ελ Σεναουί, Ελμοχαμάντι, Αλάα Ελντίν, Χαγκάζι, Άσραφ, Χάμεντ, Ελ Νενί, Σαλάχ, Σαΐντ (71’ Ουαρντα), Χασάν (81’ Ντουνγκα), Μόχσεν (60’ Σολιμάν)

Ζιμπάμπουε: Σιμπάντα (80’ Τσιπεζεζε), Λούνγκα, Χαντέμπε, Μουντιμου, Νταρίκβα, Μπιλιάτ, Νακάμπα, Μουνετσι, Μουσόνα, Μουσέκουι (81’ Ρουσικε), Καρούρου