Με το “δεξί” η Άστον Βίλα, στραβοπάτημα για Τσέλσι

Με “το δεξί” ξεκίνησε η Άστον Βίλα τη χρονιά που επικράτησε της Μπέρνλι στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστής της Πρέμιερ Λιγκ.

Αντίθετα η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να προσθέσει τρεις πόντους στην βαθμολογία της, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Μπράιτον.

Μπράιτον – Τσέλσι 1-1

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν Τσέλσι και Μπράιτον στο «Αμεξ Σταντιουμ» στο πρώτο ματς της νέας χρονιάς. Αν και η Τσέλσι ξεκίνησε με το δεξί τον αγώνα, δεν μπόρεσε να επικρατήσει.

Το πρώτο τέρμα της χρονιάς στην Premier League ήρθε από τον Αθπιλικουέτα. Ο αρχηγός της Τσέλσι ήταν αυτός που στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο Έιμπραχαμ, έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν οι αμυντικοί έβγαλαν την μπάλα πάνω στην γραμμή αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Αθπιλικουέτα ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι τελικά δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και στο 84’ ο Τζαχανμπάκς αποδέχτηκε χρυσή αλλαγή, πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ και διαμόρφωσε το 1-1.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμού με την Τσέλσι να φτάνει τους 36 βαθμούς και την τέταρτη θέση, ενώ η Μπράιτον τους 24 βαθμούς.

Μπέρνλι – Άστον Βίλα 1-2

Άνετα επικράτησε η Άστον Βίλα της Μπέρνλι στο «Turf Moor» με 2-0, στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν χάρη στο γκολ του Γουέσλεϊ στο 27’, ωστόσο νωρίτερα ο ίδιος παίκτης υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και το γκολ του Γκρίλις στο 12’ δεν μέτρησε, προκαλώντας τις αντιδράσεις. Το δεύτερο γκολ σημείωσε ξανά ο Γκρίλις στο 41’.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Μπέρνλι ήταν να μειώσει στο 80’ με τον Γουντ για το τελικό 1-2.

Με τη νίκη αυτή η Άστον Βίλα έφτασε τους 21 βαθμούς και βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα.