Με το… δεξί η Εσπανιόλ- Ισοπαλία για Λεβάντε και Χιρόνα

Με ισοπαλία ξεκίνησε το 2019 για τη Λεβάντε και τη Χιρόνα, οι οποίες αναμετρήθηκαν και ήρθαν ισόπαλες με 2-2, ενώ η Εσπανιόλ έκανε… ποδαρικό με νίκη στο γήπεδο της, καθώς νίκησε τη Λεγκανές με 1-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της La Liga.

ΛεβάντεΧιρόνα

Η Λεβάντε υποδέχθηκε τη Χιρόνα και οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο πρώτο τους ματς για το 2019.

Η Χιρόνα δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, ακόμα κι αν η Λεβάντε από το 69’ και μετά έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες και με ισοβαθμία (23 βαθμούς), βρίσκονται στην όγδοη και ένατη θέση αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ της αναμέτρησης στο 31’ με τον Πόρτου.

Η Λεβάντε απάντησε στο 58’ με τον Μοράλες, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Πόστιγκο.

Την ευκαιρία αυτή εκμεταλλεύτηκε ο Γκαρθία, ο οποίος στο 72’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Αυτό δεν ήταν όμως αρκετό για να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Στο 86ο λεπτό ο Κόκε σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΕσπανιόλΛεγκανές

Με το… δεξί μπήκε το 2019 για την Εσπανιόλ, καθώς επικράτησε απέναντι στη Λεγκανές με 1-0 για την 18η αγωνιστική του ισοανικου πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 9ο λεπτό ο Ιγκλέσιας πέτυχε ένα τρομερό γκολ, το μοναδικό του αγώνα, χαρίζοντας στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

Απο το κέντρο και τα 45 μέτρα σούταρε ο Νταβίντ Λόπες, προσπαθώντας να κρεμάσει τον τερματοφύλακα, όμως η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι (!) και στη συνέχεια της φασης ο Μπόρχα Ιγκλέσιας, με κοντινή κεφάλια, πρόλαβε τους αμυντικούς της Λεγκανές, κάνοντας το 1-0.

Με τη νίκη της η Εσπανιόλ ανέβηκε στους 24 βαθμούς και στην όγδοη θέση, πίσω από τη Χετάφε.