Με το ”δεξί” η Εθνική Γυναικών!

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών, καθώς νίκησε με 1-0 τη Μάλτα στο πλαίσιο του 1ου προκριματικού γύρου για το Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στα Τίρανα της Αλβανίας.

Οι διεθνείς μας πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ της Αναστασίας Παπαδοπούλου, παίκτρια των Αμαζόνων Δράμας, στο 18ο λεπτό της συνάντησης.

Οι παίκτριες του Δήμου Κάβουρα είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, γεγονός που αποδεικνύεται από τον μηδενικό αριθμό τελικών προσπαθειών της αντιπάλου.

Από’ κει και πέρα, η ελληνική ομάδα έχασε κάποιες ευκαιρίες με τις Μάρκου, Μωραΐτου και Παντελιάδου που θα μπορούσαν να ανεβάσουν ψηλότερα το δείκτη του σκορ.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το Κόσσοβο μεθαύριο Σαββάτο 8/4 στις 13:00 ώρα Ελλάδας και τη Μεγάλη Τρίτη 11/4 την Αλβανία στις 15:00. Εφόσον τερματίσει επικεφαλής του ομίλου, θα προκριθεί στην επόμενη προκριματική φάση.

Ελλάδα (Δήμος Κάβουρας): Πελετίδου, Κακαμπούκη, Γκάτσου, Σιδηρά (60’ Νάτη), Χατζηγιαννίδου, Δημητρίου, Παπαδοπούλου, Σαρρή (74’ Παντελιάδου), Μωραΐτου (73’ Κόγγουλη), Γεωργίου, Μάρκου.

Μάλτα (Μαρκ Άντονι Γκατ): Τσερέμπ Χ, Σάιντ, Παρνίς (63’ Ζάρα), Φαρούζια, Τέουμα (77’ Τζούστι), Καράμποτ, Κουσιέρι, Ζάμιτ Σ, Φλασκ, Ζάμιτ Κ, Τσέρεμπ Ε (84’ Πάσε).