Με το δεξί η Βραζιλία

Η Βραζιλία πέτυχε μία άνετη νίκη με 3-0 επί της Βολιβίας στο στάδιο Μορουμπί, για την πρώτη αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κόπα Αμέρικα.

Οι διοργανωτές δεν άφησαν κάνενα περιθώριο αντίστασης στην Βολιβία και ξεκίνησαν με το δεξί την διοργάνωση, χωρίς τον αρχηγό τους Νέιμαρ.

Δύο τέρματα πέτυχε ο Κοουτίνιο και ένα ο Έβερτον.

O αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο η Βραζιλία μπήκε “φουριόζα” στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε από το πρώτο λεπτο το γκολ.

Από την άλλη η Βολιβία άντεξε στην πίεση, με την Βραζιλία να έχει την κατοχή και να πολιορκεί την εστία του Λαμπε. Όμως το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την Σελεσάο να έχει τα ηνία του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Τίτε συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοουτίνιο στο 50ο λεπτό (1-0).

Τρία λεπτά αργότερα η Βραζιλία σφράγισε τη νίκη, πετυχαίνοντας το 2-0. Εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά του Φιρμίνο και ο Κοουτίνιο με κεφαλιά, νίκησε τον Λαμπε, κάνοντας το 2-0.

Οι Βραζιλιάνοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, χωρίς να δίνουν δικαίωμα στη Βολιβία να πετύχουν κάτι.

Στο 84′ ήρθε το 3-0 με τον Έβερτον. Πήρε την μπάλα από τα δεξιά, “έκοψε” προς το κέντρο της περιοχής και με άπιαστο σουτ, άφησε “άγαλμα” τον Λαμπε, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Κουτίνιο – Σαουσέδο

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Φιλίπε Λουίς, Ντάνι Άλβες, Κασεμίρο, Φερναντίνιο, Κοουτίνιο, Νέρες (82′ Έβερτον), Φιρμίνο (65′ Χεσούς), Ριτσάρλισον (84′ Γουιλιαν)

Βολιβία (Βιλέγκας): Λαμπε, Ντ. Μπεχαράνο, Χακίν, Χουσίνο, Μ. Μπεχαράνο, Σαβέντρα (64′ Βάκα), Σαισέδο (59′ Βαγιάρ), Ζουστινιάνο, Κουματσέρο, Κάστρο (75′ Βάκα), Μορένο