Με το δεξί ο Ατρόμητος, το πάλεψε ο Παναιτωλικός

Ο Ατρόμητος έφυγε με το διπλό από το Αγρίνιο, επικρατώντας με 1-2 του Παναιτωλικού, για την πρώτη αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Ντέμπουτο στο πρωτάθλημα με την φανέλα του Ατρομήτου ο Κουλούρης που πέτυχε τα δύο γκολ για τον Κουλούρη, ενώ για τους Αγρινιώτες είχε ισοφαρίσει ο Μάζουρεκ με πέναλτι.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι έδειξε χαρακτήρα και επιμονή στο πλάνο του και κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να μπει με το δεξί στη Σούπερ λιγκ.

Από την άλλη, τα «καναρίνια» δεν παρατήσαν το ματς, είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως στάθηκαν άτυχοι. Σε σχέση με πέρυσι, έχει δείξει βελτίωση σε όλες τις γραμμές του και οι καλοκαιρινές μεταγραφές έδειξαν καλό πρόσωπο, όπως και οι πιτσιρκάδες που ανέβηκαν από τις ακαδημίες του Παναιτωλικού.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους, στο 2ο λεπτό όταν από φάουλ του Πάουλο από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το τέρμα του Μέγερι.

Στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου, μετά από προσωπική ενέργεια του Μανά, μέσα από την περιοχή, σούταρε, όμως ο Μέγερι απέκρουσε το σουτ.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε καλύτερα και είχε τον έλεγχο στο πρώτο εικοσάλεπτο, όμως ο Ατρόμητος προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς.

Στο 21ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν τα «καναρίνια», σε αντεπίθεση του Ατρόμητου, ο Βασιλακάκης βρήκε πολύ ωραία τον Μανούσο, ο οποίος πάτησε περιοχή και απέναντι από τον Κυριακίδη, σούταρε, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να διώχνει με τα πόδια.

Στο 32ο λεπτό οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν. Από τα αριστερά ο Μανούσος βρήκε έξυπνα τον Γιαννούλη, ο οποίος έκανε την παράλληλη πάσα στον Σάκιτς που αστοχησε μπροστά στο τέρμα, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο επόμενο λεπτό πάλι με πρωταγωνιστή τον Σάκιτς, έπιασε το δυνατό σουτ από την περιοχή, με τον Κυριακίδη να αποκρούει δύσκολα.

Το γκολ για τον Ατρόμητο ήρθε τελικά στο 35’. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Κουλούρης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Έρικσον και άλλαξε η πορεία της, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 0-1.

Η απάντηση του Παναιτωλικού ήρθε επτά λεπτά αργότερα. Ο Μανά έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, ο Ρισβάνης τον ανέτρεψε και ο Κομίνης έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάζουρεκ, με την μπάλα να τη βρίσκει ο Μέγερι, όμως δεν του έκανε το χατίρι και έγινε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ, δημιούργησαν φάσεις και είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Στο 76’ ο Ατρόμητος προηγήθηκε εκ νέου. Ο Γιαννούλης σέντραρε και ο Κουλούρης με κεφαλιά, έκανε το 1-2, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

Στη συνέχεια, ο Παναιτωλικός πίεσε για την ισοφάριση, με τον Ατρόμητο να κλείνει τους χώρους στην άμυνα για να διατηρήσει το προβάδισμα του.

Το 1-2 έμεινε μεχρι το τέλος του παιχνιδιού, με τον Ατρόμητο να φεύγει με νίκη στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: Ντίας, Πάουλο – Γιαννούλης, Ρισβάνης, Μανούσος, Μπουσούλατζιτς

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Λιάβας (68’ Βασιλούδης), Ντίας, Μιχάι, Πάουλο, Άργκους (87’ Μπελεβώνης), Μάζουρεκ, Έρικσον, Τσοκάνης, Μανά (83’ Βακράκος)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης, Μανούσος (66’ Μουγιακιτς), Μάντσον, Κουλούρης (88’ Καρασαλίδης), Ούμπιντες (66’ Μπρούνο), Ρισβάνης, Γιαννούλης