Με το μυαλό στο κύπελλο ο ΠΑΟΚ, απομακρύνεται η Ευρώπη για τον Παναθηναϊκό

Χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό, με τους Θεσσαλονικείς να… σκέφτονται τη ρεβάνς του κυπέλλου. Χάνει και άλλο έδαφος για την Ευρώπη το «Τριφύλλι»

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, για την 6η αγωνιστική των play-offs της Σούπερ λιγκ 1.

Κακό ποιοτικά παιχνίδι με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να κάνει ένα μίνι-ροτέισον λόγω του επόμενου αγώνα με την ΑΕΚ για το κύπελλο Ελλάδας, ενώ η ομάδα του Μπόλονι προσπάθησε κυρίως να διεκδικήσει το ματς μετά το 70ο λεπτό που έγινε πιο επιθετικός. «Φωνάζουν» οι φιλοξενούμενοι για τη φάση του 78′ για το γκολ του Μακέντα.

Πλέον το Τριφύλλι έχασε και άλλο έδαφος για την Ευρώπη, μένοντας στην 5η θέση και στους 51β, ενώ η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βρίσκεται στην 2η θέση με 58β.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού που είχε πρώτη έννοια την άμυνα. Ο ρυθμός δεν

Ελάχιστες ευκαιρίες από την πλευρά του «Δικέφαλου του Βορρά», χωρίς καμία να είναι απειλητική, ενώ οι «Πράσινοι» δεν είχαν ευκαιρία, καθώς κοιτούσαν πρώτα τα μετόπισθεν. Έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε ο αγώνας στο ίδιο μοτίβο, με τις δύο ομάδες να μην απειλούν τις αντίπαλες εστίες και το θέαμα να είναι κακό.

Μετά το 70ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ανέβασε λίγο τον ρυθμό, πήρε μέτρα στο γήπεδο και έγινε πιο επιθετικός.

Στο 78ο λεπτό πραγματοποιήθηκε μια φάση που θα συζητηθεί αρκετά… Ο Καμπετσής τροφοδότησε τον Μακέντα, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Πασχαλάκη, αλλά ο διαιτητής έδωσε φάουλ που έγινε νωρίτερα στον Καμπετση, χωρίς να αφήσει το πλεονέκτημα!

Στο 87′ ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή να προηγηθεί, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 90+1′ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία να σκοράρουν, με τον Κρμέντσικ να βρίσκεται μέσα στην περιοχή, αλλά απέναντι από τον Διούδη, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 90+4′ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να «κλέψει» το ματς, αλλά ο Πασχαλάκης δήλωσε παρών και πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση, νικώντας το σουτ του Καρλίτος, μέσα από την περιοχή.

Το 0-0 δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Τσιγγάρας, Λύρατζης  – Βέλεθ, Ενγκαμποτό, Νιάς

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Λύρατζης (79′ Ίνγκασον), Αουγκούστο, Τσιγγάρας (55′ Σβαμπ), Μπαμπά, Τζόλης (55′ Μουργκ), Ελ Καντουρί (65′ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (46′ Κρμέντσικ)

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νιας, Σανκαρέ, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (69′ Καμπετσής), Μακέντα (88′ Καρλίτος)