Με τον Σόλσκιερ ξανά η γνώριμη Γιουνάιτεντ

Απολαυστική, με εμπνεύσεις και με πνεύμα αγωνιστικό και νικηφόρο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πραγματοποίησε εμφάνιση από τον παλιό καλό καιρό και καθήλωσε την Κάρντιφ με 5-1.

Ο Ράσφορντ στο 3’ με φάουλ άνοιξε τον δρόμο, ο Άντερ Ερέρα με σουτ που εξοστρακίστηκε στο 29’ έκανε το 2-0. Κατά φαντασία πέναλτι στο 37’ σε χέρι του Ράσφορντ, το αξιοποίησε ο Καμαράσα, αλλά μετά από έναν έξοχο συνδυασμό του Λίνγκαρντ και του Πογκμπά, ο πρώτος έστρωσε στον Μαρσιάλ που έκανε το 3-1, στο 40’. Δύο ακόμα τέρματα από τον Λίνγκαρντ στην επανάληψη, ένα από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 57’, ενώ στο 90’ ο ίδιος παίκτης από ασίστ του Πογκμπά έκλεισε το σκορ.

Η Γιουνάιτεντ είχε να βάλει πεντάρα εκτός έδρας από τον Μάιο του 2013, από το τελευταίο παιχνίδι του Σερ Άλεξ εκτός έδρας, με την Γουέστ Μπρομ, όταν οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν επικρατήσει με το ίδιο σκορ! Με αυτή τη νίκη οι “κόκκινοι διάβολοι” έφτασαν τους 29 βαθμούς και βρίσκονται μόνοι στην 6η θέση.