Με τριάρα «καθάρισε» η Έβερτον-Νίκη και η Λέστερ

Με 3-0 κυριάρχησε η Έβερτον κόντρα στην Κάρντιφ Σίτι, ενώ και η Λέστερ επικράτησε απέναντι στη Μπράιτον. Η Χάντερσφιλντ πήρε στις καθυστερήσεις τη νίκη, ενώ και η Νιούκαστλ κέρδισε τη Μπέρνλεϊ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League.

Λέστερ-Μπράιτον

Νικήτρια με 2-1 αναδείχθηκε η Λέστερ επί της Μπράιτον.

Με 35 βαθμούς η Λέστερ ανέβηκε στην ενδέκατη θέση του αγγλικού πρωταθλήματος.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Γκρέι, μετά από πάσα του Τίλεμανς, σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Βάρντι στο 63’, έπειτα από ασίστ του Μάντισον, έκανε το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι με τον Πρόπερ μείωσαν σε 2-1, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κάρντιφ Σίτι-Έβερτον

Με 3-0 κυριάρχησε η Έβερτον επί της Κάρντιφ Σίτι, στην έδρα της δεύτερης.

Με πρωταγωνιστή τον Σίγκουρντσον, που πέτυχε τα πρώτα δυο γκολ της αναμέτρησης, αλλά και τον Κάλβερτ, η Έβερτον πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς και ανέβηκε στην ένατη θέση της βαθμολογίας.

Αντίθετα, η Κάρντιφ Σίτι παραμένει μόλις στην δέκατη έβδομη θέση.

Στο 41ο λεπτό ο Σίγκουρντσον, έπειτα από ασίστ του Κόουλμαν, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0.

Ο ίδιος στο 66’ σκόραρε ξανά και έκανε το 2-0 για την Έβερτον.

Το… τελειωτικό χτύπημα στην Κάρντιφ Σίτι ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κάλβερτ πέτυχε ένα όμορφο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους φιλοξενούμενους.

Νιούκαστλ-Μπέρνλεϊ

Η Νιούκαστλ επικράτησε με 2-0 κόντρα στη Μπέρνλεϊ και την πέρασε στην βαθμολογική κατάταξη.

Ο Σερ στο 24ο λεπτό, μετά από ωραίο στρώσιμο του Μανκίγιο, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 38’ ο Λόνγκσταφφ σκόραρε και πέτυχε το τελικό 2-0.