Μεγάλα «διπλά» για Λυών και Νις

Σημαντικές νίκες για Λυών και Νις κόντρα σε Στρασβούργο και Σεντ Ετιέν, αντίστοιχα.

Ενόψει της 7ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, σπουδαία νίκη πέτυχε η Λυών στο Στρασβούργο με 3-2, ενώ η Νις απέδρασε με 1-2 από την έδρα της Σεντ Ετιέν.

Μονακό – Μονπελιέ 1-1 (Μπεν Γιεντέρ 70′ – Μαβιντίντι 51′)

Ισοπαλία στο Παρκ ντε Πρενς ανάμεσα στην Μονακό και την μαχητική Μονπελιέ με 1-1 που αγωνιζόταν με 10 παίχτες από το 19ο λεπτό με την αποβολή του Σαβανιέρ. Η Μονπελιέ προηγήθηκε με τον Μαβιντίντι στο 51′, ενώ τον βαθμό της ισοπαλίας έκλεψε η Μονακό με την εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γιεντέρ στο 70′.

Ανζέ – Μετς 1-1 (Μανγκανί 38′ – Ενγκέτε 39′)

Στο στάδιο Ρεϊμόν Κοπά, Ανζέ και Μετς έμειναν ισόπαλες με 1-1. Η ιστορία του ματς γράφτηκε σε δύο λεπτά με το γκολ του Μανγκανί με πέναλτι στο 38′ για τους γηπεδούχους και την άμεση απάντηση στο 39′ με τον Ενγκέτε για την Μέτς.

Στρασβούργο – Λυών 2-3 ( Ντιαλό 44′, Αχόλου 55′ – Καντεβέρε 12′, Εκαμπί 25′,42′)

Με διπλό απέδρασε από το στάδιο Ντε Λα Μεϊνό η Λυών καθώς νίκησε με 2-3 το Στρασβούργο.

Η Λυών μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-3 χάρη σε ένα τέρμα του Καντεβέρε (12′) και δύο του Εκαμπί (25′, 42′) με τρεις ασίστ του Μέμφις Ντεπάι. Το μόνο που κατόρθωσε το Στρασβούργο ήταν η μείωση του σκορ με τον Ντιαλό στο 44′ και τον Αχόλου στο 55′.

Ναντ – Μπρεστ 3-1 (Κολό 16′, Μπλας 30′, Μπάμπα 79′ – Φαβρ 68′)

Στο στάδιο Ντε Λα Μποζουάρ η Ναντ νίκησε με 3-1 την Μπρεστ.

Η Ναντ βρέθηκε προηγούμενη στο σκορ με 2-0 με τέρματα του Κολό στο 16′ και του Μπλας στο 30′.
Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 68′ ο Φαβρ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1.
Το τελικό 3-1 έγραψε ο Μπάμπα στο 79ο λεπτό.

Σεντ Ετιέν- Νις 1-2 (Αουσίτσε 57′ – Λες Μελιού 9′, Γιούρι 30′)

Στο στάδιο Ζοφρουά Γκισάρντ η Νις πήρε την νίκη κόντρα στην Σαιντ Ετιέν με 1-2. Ο Λες Μελιού έδωσε κεφάλι στο σκορ στο 9ο λεπτό στους φιλοξενούμενους ενώ ο Γιούρι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 30′. Η “Στεφανουά” μείωσαν με τον Αουτσίτσε στο 57′ ,αλλά δεν κατάφεραν να “κλέψουν” τον βαθμό της ισοπαλίας.