Μεγάλη νίκη για τον ψυχωμένο Άρη!

Ο Άρης πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ στο (επεισοδιακό) ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Γκάμα.

Ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 12η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου απέδειξε πως δεν βρίσκεται τυχαία τόσο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, δίνοντας σώμα και ψυχή και παίρνοντας μια μεγάλη νίκη κόντρα στον αιώνιο εχθρό της.

Οι “κιτρινόμαυροι” πήραν το προβάδισμα στο σκορ με το πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα α-λά… Πανένκα στο 40ο λεπτό, σε μια φάση όπου δημιουργήθηκαν πολλά παράπονα για τους “ασπρόμαυρους” όσον αφορά τη διαιτησία.

Συγκεκριμένα, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ εξέφρασε την αμφισβήτηση της για την απόφαση του διαιτητή της αναμέτρησης, Νόιχαους, μέσω ανάρτησης της στα social media κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Μια ακόμη φάση που προκάλεσε τις αντιδράσεις των φιλοξενουμένων ήταν αυτή στο 72ο λεπτό, όπου ο Τζόλης κέρδισε πέναλτι, αλλά στη συνέχεια ο Ολλανδός ρέφερι αναίρεσε την απόφαση του, ενώ και οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη που έπρεπε να έχει δει ο Ντόουγκλας Αουγκούστο.

Στα υπόλοιπα του παιχνιδιού, οι “κιτρινόμαυροι” διαχειρίστηκαν με τον κατάλληλο τρόπο το υπέρ τους σκορ, ενώ ο “δικέφαλος του βορρά” παρά την προσπάθεια του να αντιδράσει, δυσκολευόταν πολύ να γίνει απειλητικός.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι στην 3η θέση με 24 βαθμούς.

Μόλις είχε συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή. Ο Μπερτόγλιο κέρδισε ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο Γκάμα και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Έπειτα από 2 λεπτά οι “ασπρόμαυροι” απάντησαν σε αυτή την ευκαιρία, με τον Ζίβκοβιτς να επιχειρεί ένα σουτ έξω από την περιοχή και τον Μπουσέ να μπλοκάρει. Στο 6′ ήρθε και η δεύτερη χαμένη ευκαιρία με ένα σουτ του Τζόλη, που πέρασε άουτ.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά, με σκοπό να έχουν την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, αργότερα ο ρυθμός έπεσε λίγο, με τις δύο ομάδες να προσέχουν αρκετά το μεσοαμυντικό τους κομμάτι.

Μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να σημειωθεί κάποια ευκαιρία, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 30′, με τον Ζίβκοβιτς να βρίσκει τον Τζόλη με μια σέντρα και τον νεαρό να πιάνει την κεφαλιά, αλλά να στέλενει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 38′ οι “κιτρινόμαυροι” κέρδισαν πέναλτι. Ο Μπερτόγλιο τσίμπησε την μπάλα, προλαβαίνοντας την έξοδο του Πασχαλάκη και ο Ολλανδός ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση του, ευστόχησε και έκανε το 1-0.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κια συγκεκριμένα στο 45+2′ ο “δικέφαλος του βορρά” είχε μια πολύ καλή στιγμή, όταν ο Σβάμπ δοκίμασε ένα ανάποδο ψαλίδι, όμως ο Μπουσέ του είπε όχι, μπλοκάροντας.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε μια ευκαιρία, κερδίζοντας ένα φάουλ σε αρκετά καλό σημείο. Ο Ματίγια επιχείρησε μια απευθείας εκτέλεση και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 55′ η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Σβιντέρφσκι να απελευθερώνεται και να εξαπολύει ένα σουτ, το οποίο πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι.

Ύστερα από 5 λεπτά ο Άρης βρέθηκε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ. Ένα λάθος του Γιαννούλη έφερε τον Ματέο Γκαρσία σε πολύ καλό σημείο, εκείνος έσπασε στο Μπερτόγλιο και ο Αργεντινός από θέση τετ α τετ πλάσαρε, με τον Ουαγκέ να σώζει τον ΠΑΟΚ διώχνοντας την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Στο 72′ οι “ασπρόμαυροι” κέρδισαν πέναλτι σε ένα μαρκάρισμα του Σούντγκρεν στον Τζόλη μες στην περιοχή. Αυτό προκάλεσε και κάποιες αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Ο Νόιχαους έπειτα από χρήση VAR πήρε πίσω την αποφάση του και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει το πάνω χέρι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή και προσπαθώντας να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 85′ είχαν μια ακόμα ευκαιρία με ένα σουτ του Ζίβκοβιτς.

Το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία και έτσι ο Άρης αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Κίτρινες: Σίλβα, Μπεναλουάν – Αουγκούστο, Τσιγγάρας, Γιαννούλης

Άρης: Μπουσέ, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια, Μπερτόγλιο (76′ Τζέγκο), Γκάμα (90+7′ Μπαγκαλιάνης), Γκαρσία (61′ Σίλβα), Μάνος (61′ Λόπεθ)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Ουαγκέ (63′ Κρέσπο), Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Τσιγγάρας, Αουγκούστο (80′ Εσίτι), Σβαμπ (80′ Τσόλακ), Τζόλης, Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι