Μεγάλη νίκη για την Φράιμπουργκ κόντρα στη Γκλάντμπαχ

Μεγάλη νίκη για την Φράιμπουργκ κόντρα στην Γκλάντμπαχ, με 1-0, για την 30η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Φράιμπουργκ βρίσκεται στην 8η θεση με 41 βαθμούς, από την άλλη η Γκλάντμπαχ παραμένει στην 4η θέση με 56 βαθμούς.

Η Γκλάντμπαχ μπήκε καλύτερα, έλεγχε τον ρυθμό, είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Στο 10′ ο Πλεα επιχειρήσε ένα μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 16′ ο ίδιος παίκτης δοκίμασε νέο σουτ με τον Σβόλοφ να του λέει “όχι” με ωραία επέμβαση.

Στο 26′ η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ με τον Νόιχαους, όμως ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR, ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις η Φράιμπουργκ είχε μια καλή ευκαιρία, αλλά το σουτ του Χέλερ κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι. Στο 59′ η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ, με τον Πέτερσεν να νικά τον Ζόμερ με κεφαλιά. Στο 78′ οι παίκτες της Φράιμπουργκ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Χέλερ δοκίμασε ένα σουτ με την μία με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ