Μεγάλη νίκη στην Καισαριανή για τον Παναιτωλικό

Ο Λομόνακο λύτρωσε τους Αγρινιώτες κόντρα στην Κηφισιά.

Στο πρώτο μέρος και οι δυο ομάδες εξουδετέρωναν η μια την άλλη στα πρώτα λεπτά. Οι τυπικά γηπεδούχοι απείθησαν με το διαγώνιο σουτ του Ματέους Σάντος Μπαρμπόσα στο 10’. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Παναιτωλικός άρχισε να ανεβαίνει. Στο 19΄ο Ντίας δεν άργησε να κοντρολάρει και τον πρόλαβε ο Κλωναρίδης. Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι απείλησε με τον Λομόνακο όμως ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε την μπάλα.

Στο 41’ ο Πέδρο Σίλβα Τορεχόν συνδυάστηκε  με τον Λομόνακο, αλλά το πλασέ που επιχείρησε βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Αλέξανδρου Αναγνωστόπουλου. Επτά λεπτά αργότερα, σε εκτέλεση φάουλ του Χουάνπι Ανόρ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Το ημίχρονο έληξε με φάση που άνηκε στην Κηφισιά όταν Ογκνιέν Οζέγκοβιτς συνεργάστηκε με τον Φακούντο Σολόα, αλλά ο Σέρβος αστόχησε (ο Οζέγκοβιτς ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών της Κηφισιάς).

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ομάδα του Μπράτσου να απειλεί στο 57’ με τον Οζέγκοβιτς. Λίγα λεπτά αργότερα (63’) ο Λομόνακο  μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Αναγνωστόπουλο γράφοντας το 0-1.  Στο 78’ ο Χουάνπι δεν νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα.  Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Αντώνη Παπασάββα ο Τζίμι Ταμπίτζε έσωσε την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις ο Ζοάο Πέδρο ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση με τα πόδια τον Αναγνωστόπουλο. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Το σύνολο του Πετράκη ανέβηκε  στους 27 βαθμούς, δύο περισσότερους από την προτελευταία Κηφισιά και οκτώ από τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα κι ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του μίνι πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν (81’ Νίνης), Σολόα, Σναϊντερλάν, Τσανάτζια, Κλωναρίδης (46’ Παπασάββας – Τετέι 82’), Μιλίτσεβιτς, Μπιφουμά (81’ Μενέντες), Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες (90+3′ Πέρες), Χουάνπι (84’ Χατζηθεοδωρίδης), Λομόνακο (84΄Ντουάρτε), Σέρχιο Ντίας (61’ Πέδρο).