Μεγάλη νίκη του Προμηθέα επί της Μπολόνια

Ο Προμηθέας Πατρών νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 78-69 πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη στην διοργάνωση και ανεβαίνοντας στην κορυφή του Α ομίλου.

Η ομάδα της Πάτρας πέτυχε μια μεγάλη νίκη ενάντια στην Μπολόνια με 78-69, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Μπαμπ με 18 και τον Αγραβάνη με 12 πόντους. Πολύ καλοί ήταν και οι Μπαμπ, Λίποβι και Κασελάκης με τον καθένα απο αυτούς να σκοράρει 11 πόντους. Για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς κορυφαίος ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 17 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε και ο Βινς Χάντερ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η ανάλυση του αγώνα:

Ο Προμηθέας μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι αφού έκανε ένα σερί 10-0, έχοντας πολύ καλή αμυντική λειτουργία παράλληλα. Το ρόδι για την Μπολόνια έσπασε στο 6’38″ με το καλάθι του Γκαμπλ. Η ιταλική ομάδα μείωσε στο 10-6 με τους Τεόντοσιτς και Γκεϊνς. Ο Προμηθέας όμως αντέδρασε και ανέβασε την διαφορά στο +10 (18-8). Η τρομερή άμυνα των Πατρινών στα τελευταία λεπτά δεν άφησε την ομάδα της Μπολόνια να σκοράρει κανονικά παρά μόνο με βολές (22-12). Το δύσκολο καλάθι του Χολ στα 2 δεύτερα του δεκαλέπτου ήταν αυτό που διαμόρφωσε το σκορ σε 24-14.

Στην δεύτερη περίοδο η Βιρτους μείωσε γρήγορα το προβάδισμα του Προμηθέα δια χειρός Τεόντοσιτς (λει απ + ασίστ σε τρίποντο ) σε 24-19. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να παίζει καλά επιθετικά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 29-21, όμως οι Ιταλοί με γρήγορα καλάθια μείωσε στον πόντο (29-28). Τα δυο διαδοχικά γκολ φάουλ του Βινς Χαντερ ήταν η απάντηση στο τρίποντο υπό πίεση του Κασελάκη κάνοντας το σκορ 34-33. Μια κατοχή μετά ο Γουίμς ισοφάρισε και ο Μπάλντι-Ρόσσι έδωσε το προβάδισμα στην ιταλική ομάδα (36-38). Το ημίχρονο έκλεισε με την Μπολόνια να μην μπορεί να βγάλει εις πέρας την επίθεση της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπολόνια αύξησε το προβάδισμα της με τις βολές του Ρίτσι, όμως ο Μπαμπ με βολές απάντησε αμέσως με τρίποντο (39-40). Έπειτα η ιταλική ομάδα με τον Γουιμς και τον Γκέινς αύξησαν πάλι την διαφορά (39-44). Το ματς συνεχίστηκε σε ήρεμους ρυθμούς με τον Προμηθέα όμως να κυνηγάει συνεχώς το σκορ (43-45). Με 2’35“ να απομένουν στην 3η περίοδο η ομάδα της Πάτρας επανέκτησε το προβάδισμα με 4 γρήγορους πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη (48-47). Αμέσως όμως η Μπολόνια σκόραρε και πήρε ξανά το προβάδισμα. Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς, με την τρίτη περίοδο να λήγει και την Μπολόνια να βρίσκεται μπροστά. (53-53).

Οι Πατρινοί πήραν γρήγορα το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο με την Μπολόνια να είναι όμως σε απόσταση αναπνοής (57-56). Τα σουτ του Χολ ήταν αυτά που μεγάλωσαν το προβάδισμα του Προμηθέα (62-58) και ανάγκασαν την Μπολόνια να καλέσει ταιμ αουτ στα μέσα της 4ης περιόδου. Μια αμφισβητούμενη φάση που έδωσε την μπάλα στην Μπολόνια κατέληξε σε σκορ για την ιταλική ομάδα όμως ο «καυτός» Χολ σκόραρε τρίποντο και μαζί με το κάρφωμα του Χαντερ το σκορ «ανέβηκε» στο 68-64. Το τρίποντο του Κασελακη στο 1’28” της τελευταίας περιόδου έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στους Πατρινούς. Ο Κασελακης ευστόχησε ξανά σε δυο βολές και στην επόμενη επίθεση ο Αγραβάνης πέτυχε σουτ τριών πόντων για το 78-67. Το καλάθι που διαμόρφωσε το τελικό σκορ ήταν το λει απ του Στεφάν Μάρκοβιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο γράφοντας το 78-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 36-38, 53-54, 78-69

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 16π. (4/6 2π., 2/3 3π., 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπαμπ 11π., Λίποβι 11π. ( 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αγραβάνης 12π., Κασελάκης 11π., Κατσίβελης 6π., Φίλερ 7π., Μπόγρης 4π. (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ)

Βίρτους Μπολόνια (Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 6π., Παγιόλα 2π., Μπάλντι Ρόσι 2π., Μάρκοβιτς 11π. (2/6 3π., 2 ασίστ, 2 λάθη), Ρίτσι 2π., Χάντερ 14π. (6/10 2π., 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίμς 11π., Τεόντοσιτς 17π. (6/8 2π., 1/8 3π., 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκέιμπλ 4π. (2/7 2π., 5 ριμπάουντ, 5 λάθη)