Μέσω… πέναλτι η πρόκριση για την Λυών

Λυών και Λιλ ήρθαν αντιμέτωπες στο Ολυμπίκ για την ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Γαλλίας και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη στα πέναλτι (4-3), μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας.

Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ο Σάντσες πήρε την πάσα από ένα ριμπάουντ και από την άκρη της περιοχής, έκανε ένα χαμηλό σουτ σημειώνοντας το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα (17’), η Λυών κέρδισε πέναλτι, μετά το χέρι του Γκαμπριέλ στην περιοχή και ο Ντεμπελέ ανέλαβε την εύστοχη εκτέλεσή του, για το 1-1. Οι στατικές φάσεις και οι τραυματισμοί δεν βοήθησαν τον ρυθμό του αγώνα και το 1-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν με στατικές φάσεις την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι τραυματισμοί έπαιξαν ρόλο και στο δεύτερο μέρος, αλλά η Λυών κατάφερε να κάνει την ανατροπή σημειώνοντας ένα ακόμα γκολ. Στο 85’, ο Αουάρ βρίκε τρόπο να περάσει τους αντιπάλους του και με πολύ καλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας για το 2-1.

Στις καθυστερήσεις (90+1’), η Λιλ κέρδισε πέναλτι, μετά το τάκλιν του Ραφαέλ και ο Ρέμι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 2-2, που ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η Λυών πήρε την πρόκριση, ευστοχώντας σε τέσσερα πέναλτι έναντι τριών της Λιλ.

Αύριο από την αναμέτρηση Ρεμς-Παρί Σεν Ζερμέν θα μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό.

Κίτρινες: Μέντες, Μαρκάλ, Ραφαέλ, Μαρσέλο – Μαντάβα

Λυών: Ταταρουσάνου, Μαρκάλ, Ντεναγιέρ, Μαρσέλο, Ραφαέλ, Αουάρ (Άντερσεν 90’), Μέντες, Κακερέ (Τουσάρτ 54’), Κορνέτ, Ντεμπελέ, Τραόρε (Τεριέ 68’)

Λιλ: Λεονάρντο, Πιέντ (Ντζαλό 71’), Φοντέ, Γκαμπριέλ, Μαντάβα, Σουμαρέ (Αραούχο 87’), Σάντσες, Ικόνε (Ρέμι 78’), Αντρέ, Μπαμπά, Οσιμέν