Μίλαν-Νάπολι: Διπλό στο Μιλάνο με κερδισμένη την Ίντερ

Η Νάπολι επικράτησε στο Σαν Σίρο της Μίλαν και έδωσε αέρα τεσσάρων βαθμών στην Ίντερ από τη δεύτερη θέση.

Για την 18η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν ηττήθηκε με 0-1 από τη Νάπολι στο Σαν Σίρο, σε μία αναμέτρηση που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Η Νάπολι πάγωσε το Σαν Σίρο στο 5ο λεπτό. Οι Παρτενοπέι κέρδισαν κόρνερ, ο Ζιελίνσκι ανέλαβε την εκτέλεση και ο Ελμάς άνοιξε το σκορ.

Μετά το γκολ οι δύο ομάδες απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ που δεν αποτελούσαν κίνδυνο για τους δύο τερματοφύλακες και μοιραία έμεινε το 0-1 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Μίλαν μπήκε δυναμικά και ανάγκασε τον Οσπίνα σε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις σε σουτ του Ιμπραΐμοβιτς στο 49′ και του Μεσίας στο 51ο λεπτό.

Στη συνέχεια, είχε το τέμπο του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες σούταραν από μακριά, αλλά δεν έβρισκαν στόχο και το ματς είχε πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου.

Στην μονή καλή στιγμή μέχρι την λήξη του ματς ήταν το ακυρωθέν τέρμα της Μίλαν στο 90ο λεπτό. Η Μίλαν έκανε την επίθεση ο Κεσί έγινε αποδέκτης της μπάλας και με την βοήθεια του VAR ο μέσος των Ροσονέρι υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ και ουσιαστικά γράφτηκε ο επίλογος του ματς.

Σκόρερ: 5′ Ελμάς

Κίτρινες: 33′ Ντι Λορέντζο, 67′ Μαλκουί

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Φλορέντσι (86′ Καλουλού), Τομόρι, Ρομανιόλι, Μπαλό Τουρέ, Τονάλι (78′ Μπενασέρ), Κεσιέ, Μεσίας (78′ Καστιγιέχο), Ντίας (63′ Ζιρού), Κρούνιτς (63′ Σαλεμάκερς), Ιμπραϊμοβιτς

Νάπολι (Σπαλέτι): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζεζούς, Μαλκουί, Ντέμε (54′ Λομπότκα), Ζιελίνσκι (78′ Ουνάς), Λοσάνο (77′ Πολιτάνο), Ζαμπό Ανγκουισά, Έλμας (86′ Γκουλάμ), Πετάνια (78′ Μέρτενς)