Μίλαν – Σασουόλο: «Δώρο» από τη Σασουόλο στην… Ίντερ

Με δύο γκολ του Ρασπαντόρι, η Σασουόλο έκανε την ανατροπή κόντρα στη Μίλαν και έκανε δώρο στην Ίντερ.

Για την 32η αγωνιστική της Serie A, η Σασουόλο άλωσε το Σαν Σίρο και με ανατροπή νίκησε με 1-2 τη Μίλαν που ουσιαστικά πέταξε… λευκή πετσέτα στη μάχη του πρωταθλήματος.

Οι «Ροσονέρι» ξεκίνησαν με τον Ντοναρούμα κάτω από τα δοκάρια, τους Τομόρι π, Κιάερ, Νταλό και Καλάμπρια στην άμυνα, τους Κεσί και Μέϊτε στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τους Σααλεμάκερς, Τσαλχάνογλου και Ρέμπιτς στην μεσοεπιθετική γραμμή και τον Λεάο στην κορυφή.

Οι «Νεροβέρντι» με τη σειρά τους, επέλεξαν τους Κοσίνγλι στο τέρμα, τους Φεράρι και Μάρλον στα στόπερ, δεξιά τον Μούντουρ, αριστερά τον Κυριακόπουλο, στο κέντρο τους Λουκατέλι και Ομπιάνγκ και πίσω από τον Ντεφρέλ τους Μπόγκα, Τζούρισιτς και Μπεράρντι.

Η Μίλαν μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο 5ο λεπτό με το σουτ Τσαλχάνογλου που μάζεψε ο Κονσίγλι, η κινητικότητα της Μίλαν και η ικανότητας της στις κόντρα επιθέσεις ήταν διαφαινόμενη και απείλησε εκ νέου με το σουτ του Νταλό στο 12ο λεπτό.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Σασουόλο έκανε αισθητή την παρουσία της με την ενέργεια του Μπόγκα στο 13ο λεπτό που έδιωξε με υπερένταση ο Ντοναρούμα.

Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Χακάν Τσαλχάνογλου. Ο Τούρκος εκμεταλεύτηκε το γύρισμα του Σααλεμάκερς και με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Σασουόλο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Σασουόλο με χρυσή αλλαγή τον Ρασπαντόρι ανέτρεψε την κατάσταση.

Στο 78′, ο Ιταλός επιθετικός βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια. Στο 84ο λεπτό ο ίδιος ολοκλήρωσε την ανατροπή με ωραίο τελείωμα, μετά το γύρισμα του Μπεράρντι.

Σκόρερ: Τσαλχάνογλου 30′ – Ρασπαντόρι 76′,84′

Κίτρινες: Τζούρισιτς 60′

Μίλαν: Ντοναρούμα, Κιάερ, Τομόρι, Νταλό, Καλάμπρια(Καλούλου 86′), Μέϊτε(Ντίαζ 86′), Κεσί, Σααλεμάκερς(Καστιγιέχο 86′), Τσαλχάνογλου (Κρούνιτς 72′), Ρέμπιτς (Μάντζουκιτς 72′), Λεάο

Σασουόλο: Κονσίγλι, Φεράρι, Μαρλόν, Μουρντούρ(Τόλιαν 64′), Κυριακόπουλος, Ομπιάνγκ(Λόπες 72′), Μπόγκα(Χαρασλίν 83′), Τζούρισιτς (Τραορέ 63′), Μπεράρντι, Ντεφρέλ(Ρασπαντόρι 64′)